Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava si půjčí téměř 2 miliardy korun. Utratí je za zásadní investice

  • Ostrava,

Ostrava získala úvěr miliardu 800 milionů korun. Tyto peníze budou využity na financování zásadních investic v příštích 3 letech. Nejlepší podmínky městu nabídla Česká spořitelna.

Ostravští zastupitelé schválili přijetí úvěru 1, 8 mld korun, který nabídla Česká Spořitelna. Tento Peněžní ústav nabídl nejlepší podmínky ze čtyř oslovených bank. Hlavním kritériem byla celková cena. Úvěr je určený na financování významných investičních akcí v letech 2020 až 2023. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Zájem o poskytnutí úvěru je signálem, že město Ostrava je pro banky silným a důvěryhodným partnerem s dobrou ekonomickou kondicí a nízkou zadlužeností. Peníze z výhodného úvěru pomohou nejen s financováním významných investičních akcí a s jejich rychlou realizací, ale v návaznosti na to také s posílením ekonomiky utlumené epidemií covidu-19. Získali jsme naprosto unikátní podmínky. Většina nabídek se v případě fixní roční úrokové sazby pohybovala okolo jednoho procenta, my jsme se dostali ještě o 24 bazických bodů níže. Úvěr je velmi výhodný i s ohledem na fakt, že v průběhu následujících let se očekává postupné zvyšování úrokových sazeb."

Nabídky bank posuzovala tříčlenná hodnotící komise. Hlavním kritériem byla celková cena tvořená výší úroků po dobu splácení úvěru, a dále poplatků, provizí, odměn a jiných nákladů. Komise se zabývala také srovnáním nabízené fixní a pohyblivé úrokové sazby. Peníze budou využity na několik významných staveb. 

Zuzana Bajgarová, primátor Ostravy:  „Do roku 2023 máme naplánovánu řadu velkých investičních akcí, které jsou důležité pro všestranný rozvoj města, a budeme je z úvěru financovat. Jedná se o dokončení investičních akcí jako rekonstrukce Jatek, podzemní parkoviště u univerzity či novostavbu domova pro seniory v Hulvákách, která bude zahájena v příštím roce. Významnou část pak využijeme na financování vodohospodářských staveb či předfinancování akcí městských obvodů. Podstatné pro nás je investice nezastavovat, naopak budeme pokračovat v nastaveném trendu - jejich realizaci.“

V letošním roce chce město vyčerpat 570 milionů korun, z toho až 150 milionů může být určeno na předfinancování dotačních projektů. V příštím roce by Ostrava čerpala 740 milionů, v roce 2022 celkem 300 milionů a v roce 2023 posledních 190 milionů korun.
TEMPLFEST: Beseda s Pavlem Hoškem

Dnes
Ostrava, Dům knihy KNIHCENTRUM, Ostrava

Svatováclavský hudební festival - Cembalový recitál

Dnes
Ostrava-Poruba, Kostel sv. Václava, Ostrava

SHF: Zuzana Růžičková: Hudba znamená život / beseda

Dnes
Ostrava-Poruba, Minikino Kavárna, Ostrava

David & son s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 22 000 do 24 000 Kč/měsíc

Detail

Stavitelství SIZO s.r.o. - MS kraj
Ostrava
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

JTI mont s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků