Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Architektka Eva Jiřičná navrhla přestavbu ostravského mrakodrapu. Z původní budovy zůstane zachován jen skelet

  • Ostrava,

Světoznámá architektka Eva Jiřičná navrhla, jak zachránit ostravský mrakodrap na Ostrčilově ulici. Překvapivě bylo odborníky zjištěno, že statika budovy je natolik dobrá, aby umožnila dokonce zvýšení domu o další poschodí. V horním patře by pak mohla vzniknout restaurace s nádherným výhledem na celé město.

Ostravský mrakodrap na Ostrčilově ulici je po Bolt Toweru a Nové radnici třetí nejvyšší stavbou města. Má 68 metrů, 22 pater a dokončen byl v roce 1968. V roce 2013 byl z bezpečnostních důvodů uzavřen. Prý se ve větru kymácel a provoz zakázali i hasiči. Zvažovalo se jeho zbourání, snížení, ale nyní se vedení magistrátu přiklonilo k jeho rekonstrukci. Jen jeho demolice by totiž vyšla na 80 milionů korun. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "Součástí té práce bylo řešení statiky, požární bezpečnosti a dalších parametrů, které jsme na začátku potřebovali ověřit." 

Vymyslet, jak by šel dům zachránit, dostalo za úkol architektonické studio AI Design Evy Jiřičné  a Petra Vágnera. Tady už se na jejich návrh můžete podívat. Odborníci zjistili, že se statikou problémy nejsou. 

Eva Jiřičná, architektka: "Po celém světě najdeme poválečné budovy postavené s nejlepším úmyslem a nejlepší dosažitelnou technologií pro potřeby své doby. Mnohé z nich ukončily svou užitečnou roli, a ačkoli jejich konstrukčně stavební stav je pořád v akceptovatelném stavu, podmínky na bydlení a kvalita vnějších fasád neodpovídají dnešním požadavkům. Naším úkolem bylo studovat potenciál existujícího bloku jako pokračování původní ideje - bydlení ve výškových budovách s ohledem na dnešní požadavky na kvalitu, existující regulace, ekologii a životní prostředí."

Statika je na tom dokonce tak dobře, že umožňuje přistavět ještě jedno vyhlídkové patro, kde může být například restaurace. Bytů by mělo vzniknout 76. 

Petr Vágner, architekt: "V přízemí budovy budou komerční prostory, tedy obchody a v dalších patrech pak byty různých velikostí od 1+kk až po 4+kk a v horních čtyřech patrech budou dva luxusní mezonetové byty." 

Projekt počítá i se stavbou parkovacího domu až pro 170 vozidel. Ten by sloužil i obyvatelům okolí. Vedení města zvažuje, že by se na rekonstrukci podílel soukromý investor a část bytů by pak byla jeho. Náklady jsou odhadovány na 390 milionů korun. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy