Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chodbu pro kanalizaci v Ostravě - Plesné musejí hloubit horníci. Hornina je tvrdší než beton

  • Ostrava,

Už třetím rokem pokračuje v Ostravě-Plesné výstavba kanalizace. Průjezd, ale i pěší průchod obcí, je na mnoha místech uzavřen. Zatímco většina obyvatel složitou situaci chápe a těší se, že ubude starostí s vyvážením septiků a v místním potoce budou opět žít pstruzi, najdou se i věční stěžovatelé. Podívejte se ale, jak vlastně práce na budování takové kanalizace probíhají.

Ostrava-Plesná má mimořádně složitý, kopcovitý terén. Přibližně 500 domů je zde rozeseto nejen v údolí, ale hlavně v kopcích a stráních. Budování kanalizace, po které Plesná volá už desítky let, je proto mimořádně náročné. 330 metrů kanalizace bylo dokonce nutné razit formou důlních chodeb. Do akce byli proto povoláni horníci.

Ing. Pavel Pfleger, stavbyvedoucí: "Ten horník má u sebe kladivo vzduchové a kompresor a bourá si, zapažuje si, aby mu vznikl bezpečný prostor a po 0.8m vkládá výztužné rámy. Z čelby se pak vytěžený materiál odváží na kolečkách a pomocí jeřábu vytahuje ven."

Je to nesmírně těžká práce. Horníci zde pracují v 10ti hodinových směnách, stále v předklonu. Centimetr po centimetru, v hornině, která je místy 5x tvrdší, než beton, razí vše ručně. Projekt předpokládal, že v podloží se nachází pouze břidlice. Realita ale byla úplně jiná.

Ing. Pavel Pfleger, stavbyvedoucí: "Každý metr té ražby byl specifický - z jedné strany pískovec, který má 120 mPa, z druhé strany břidlice s příměsí jílovitých částí, které byly nesoudržné, k tomu podzemní voda, takže ta geologie tady je opravdu velice složitá."

Projekt předpokládal ražbu rychlostí 0.8m denně. Právě kvůli jiné realitě se složením podloží se ale práce v některých úsecích zpomalily až pětinásobně.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Podmínky pro umístění kanalizace v tom území nejsou zrovna jednoduché, takže proti projektu dochází k řadě úprav. Nicméně víme, že tu kanalizaci potřebujeme dokončit, takže se postupně pracuje a ty věci se řeší." 

Pavel Hrbáč, starosta, (nezávislý za ČSSD): "Plán měl být konec celé realizace konec letošního roku, nicméně podle posledních informací, které mám, tak by se to mělo o půl až tři čtvrtě roku prodloužit."

Ostrava letos chystá do obnovy a rozvoje vodohospodářské a kanalizační sítě rekordní investice. V rozpočtu je na tyto stavby vyčleněno téměř 780 milionů korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy