Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava nabízí k prodeji Grossmannovu vilu. Případný majitel ji po rekonstrukci musí zpřístupnit lidem

  • Ostrava,

Nedávno jsme vás provedli unikátní Grossmannovou vilou v Ostravě. Město mělo v plánu celkovou rekonstrukci památky, ale nyní se ozval zájemce, který by ji koupil a opravil za své. Magistrát proto objekt nabídne k prodeji, ale případný zájemce musí splnit přísné podmínky. Také musí vilu po rekonstrukci zpřístupnit lidem.

Vila byla vybudována v roce 1923 stavebníkem Františkem Grossmanem v honosném stylu art deco. Posledních několik let objekt chátrá a proto radní rozhodli, že ho opraví a budou využívat k reprezentaci, ke kultuře i ubytování. V plánu je i prohlídkový okruh pro veřejnost. Nyní se ale ozval zájemce o koupi vily a tak bylo rozhodnuto, že město zjistí jaký je případný zájem soukromých investorů.

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Jde o jednu z historických dominant Ostravy a naším jednoznačným cílem je vilu zrekonstruovat a otevřít lidem. Město má nyní možnost zajistit rekonstrukci i budoucí správu vlastními, omezenými finančními i personálními zdroji nebo ověřit, jestli může dosáhnout stejného cíle prostřednictvím soukromého investora a volné zdroje použít na jiné, nezbytnější projekty."

Nový majitel by musel s vilou zacházet podobně, jako to mělo v plánu město a podobně by ji musel i využívat po opravě. Rekonstrukce by musela proběhnout pod přísným dohledem památkářů.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „V případě, že o vilu bude zájem a město obdrží nabídky, bude je posuzovat komplexně bez preference některého z kritérií. Zároveň si vyhrazujeme právo nejednat se žádným ze zájemců, pokud nabídky nebudou splňovat představy města. Pakliže soukromého investora nevybereme, jsme připraveni zahájit výběrové řízení na stavební práce a stavba začne ještě letos."

Ostrava už má stavební povolení a v letošním roce měla začít rekonstrukce. Její předpokládané náklady jsou 112 milionů korun. Kupní cenu pro případného zájemce stanoví znalecký posudek. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy