Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový návrh mrakodrapu u Nové Karoliny v Ostravě. Podívejte se, jak bude vypadat nejvyšší budova v Česku

  • Ostrava,

Ostravští zastupitelé budou na svém jednání ve středu 15. září 2021 řešit nový návrh mrakodrapu, který má vyrůst na pozemku bývalé koksovny Karolina. Oznámila to společnost RT TORAX, která je investorem stavby. Podle firmy jde o nový návrh architektury, který vznikl v návaznosti na vyhodnocení geologického průzkumu.

Zastupitelé Ostravy posvětili prodej pozemku "Slza" ostravské firmě RT Torax v červnu loňského roku. Firma tehdy deklarovala, že chce postavit nejvyšší budovu v Česku. Město nezastavěný pozemek prodalo za 62 milionů korun. RT Torax tehdy avizovala 238 metrů vysoký mrakodrap se dvěma věžemi. Jedna měla mít 48 pater s byty, druhá měla mít 60 podlaží s kancelářemi, hotelem a restaurací. Nový návrh počítá s jednou dominantně vertikální věží a zvýšenou platformou, která propojí historické jádro města s územím Nové Karoliny. 

Michal Krištof, spoluautor architektonického návrhu: „Vertikální linie a ostré tvary nové budovy odkazují na architekturu bývalé koksovny a dolů, které se v této lokalitě nacházely. Inspirujeme se průmyslovou minulostí tohoto místa, ostatně při naší práci se vždy snažíme reflektovat prostředí, do kterého navrhujeme. Nová výšková budova vznikne na samém okraji historického centra Ostravy. Nebude zde solitérem, je potřeba ji vnímat v perspektivě blízké budoucnosti. V jejím okolí vyroste v příštích letech celá řada moderních staveb. Kolem Nové Karoliny, Trojhalí a DOV vzniká nová městská čtvrť a naše výšková budova symbolicky propojí staré město s tím novým.“ 

Návrh vznikl ve spolupráci dvou architektonických ateliérů CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS a ANARCHITEKT.

tisková zpráva RT Torax: "Výšková budova je navržena ve tvaru přesýpacích hodin, v polovině otočených o devadesát stupňů. Spojuje dva tvary orientované ve směru dvou os probíhajících centrem Ostravy, ulicí 28.října a Poděbradovou, která pokračuje ulicí Jantarovou až k Trojhalí. Tyto osy se pravoúhle kříží právě pod Frýdlantskými mosty. Parter budovy bude volně průchozí a bude navazovat na zvýšenou platformu s několika menšími objekty a veřejným prostorem malého náměstí. Platforma výrazně zasáhne do tělesa Frýdlantských mostů a bude zde vedena také cyklistická stezka spojující Porubu s centrem Ostravy. Nová budova nabídne rezidenční bydlení s výjimečnými výhledy na Ostravu, prostory pro komerční využití, ale zejména také prostor pro veřejné plochy přístupné pro veřejnost."
Tomáš Häring, partner a zakladatel společnosti RT TORAX: "Chceme postavit novou dominantu Ostravy. Budovu, která svojí architekturou, kvalitou provedení a technologickou vyspělostí symbolizuje probíhající proměnu města. Je to ambiciózní projekt, který sází na prosperitu Ostravy a celého kraje v příštích desetiletích."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy