Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava dá více peněz na ochranu přírody, jde o program "Tři koruny ze vstupu" do ZOO

  • Ostrava,

Ostravská zoologická zahrada znovu zvýšila příspěvek, kterým se podílí na mezinárodním systému ochrany životního prostředí. Program "Tři koruny ze vstupu" schválilo zastupitelstvo města, přičemž na některých z podpořených programu se podílí i naše ZOO.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava patří mezi nejnavštěvovanější atraktivity MS kraje ale i celé České republiky a dokonce velkou část návštěvníků tvoří i turisté z Polska nebo Slovenska. ZOO prochází v posledních letech velkou modernizací a rozvojem a k tomu paří i její zapojení mezi celosvětovou síť zahrad, které se podílejí na nejrůznějších záchranných programech. Od roku 2016 tak Ostrava přispívala korunou ze vstupu, o rok později dvěma a nyní to bude ještě o korunu více. 

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: „Zapojení naší ostravské zoologické zahrady do mezinárodního systému zachování ohrožených druhů zvířat či rostlin formou programu ‚Koruna ze vstupu‘ jsme schválili v roce 2015 a už o rok později jsme tak mohli podpořit první ochranářské aktivity. V listopadu 2018 jsme se rozhodli navýšit příspěvek na dvě koruny a podpořit sedmnáct projektů napříč zeměkoulí. Zvýšením částky na tři koruny z každého vstupu lze předpokládat k přerozdělení roční částku ve výši asi 1,5 milionu korun, což přinese výrazně větší možnost pomoci přírodě. Jsem ráda, že se i ostravská zoologická zahrada řadí k pokrokovým, moderním zoo a děkuji všem, kteří se o dění v naší zoo zajímají a podporují. Speciální poděkování patří zaměstnancům za jejich nadšení a každodenní práci. Bez nich by to nebylo.“

Získané finance z každého zaplaceného vstupného do zoo jsou po schválení zastupitelstvem města využity na podporu projektů věnujících se záchraně a ochraně ohrožených zvířat a rostlin ve volné přírodě, v místech přirozeného výskytu daného druhu. Jdou tedy například do Indonésie, Vietnamu, Senegalu, ale i do Evropy a České republiky a na některých programech se podílí i ostravská ZOO. 

Jiří Novák, ředitel ZOO Ostrava: „Je to skvělá spolupráce mezi naším zřizovatelem a zoologickou zahradou. Zastupitelé našeho města navýšení podpořili jednohlasně, za což moc děkuji! V dnešní době je jedním z hlavních úkolů moderních zoologických zahrad aktivně usilovat nejen o přežití ohrožených druhů zvířat v rámci mezinárodních záchovných programů v lidské péči, ale také pomáhat zvířatům a lidem přímo v jejich domovině. Zoo Ostrava podporuje ochranářské aktivity v různých koutech světa i v České republice, a přispívá tak k záchraně těch nejohroženějších druhů zvířat. Je to o to naléhavější, když vidíme, jak nám příroda, zvířata a celé živočišné druhy mizí doslova před očima. Velmi mě těší, že tuto roli zoologické zahrady zastupitelé podporují, a že tak můžeme program Tři koruny ze vstupu prezentovat jako naši společnou práci.“

Za 5 let už bylo na záchranu ohrožených druhů zvířat rozděleno více než 3,5 milionu korun v různých místech světa. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy