Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě už funguje zimní program pro bezdomovce. Míst je pro ně dostatek

  • Ostrava,

S příchodem mrazivého počasí odstartovala Ostrava tzv. Zimní program pro bezdomovce. Místa v charitních zařízeních a noclehárnách je dostatek, takže by se nikomu nemělo stát, že zůstane na noc v mraze bez střechy nad hlavou.

Ostrava ze svého rozpočtu dlouhodobě podporuje neziskové organizace, které se podílejí na zajišťování služeb pro bezdomovce. Když poklesnou tepoty v noci bod nulu, vyhlašuje město Zimní program, kdy jsou kapacity nocleháren a denních center ještě navýšeny. 

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: „V roce 2021 byly sociální služby, jako azylové domy, noclehárny, domovy se zvláštním režimem a nízkoprahová denní centra, podpořeny z rozpočtu města Ostravy v celkové výši 16,8 milionů korun. Na zajištění zimního programu pro rok 2021 byla vyčleněna částku 350 tisíc korun. Díky dobře propracované sociální politice města je tak zajištěno, že v Ostravě žádný člověk bez domova nemusí zůstat bez pomoci na ulici."

V letošním roce už po rekonstrukci zase funguje mezi bezdomovci oblíbený Charitní dům Benedikta Labre - nízkoprahové noční zimní centrum ve Vítkovicích. Do noclehárny se vejde 30 mužů a 10 žen a v případě potřeby jde kapacita ještě navýšit. Přes den jsou k dispozici i tzv. teplé židle. 

Milan Hudec, sociální pracovník, Charitní dům Benedikta Labre: "Uživatelé mají možnost stravy a nebo přípravy stravy v mikrovlnné troubě, mohou fykonat hygienu a využít poradenství sociálních pracovníků." 

Paní Miluše bydlí se svým přítelem v garáži a služeb charitního domu využívá k hygieně a na praní.

bezdomovkyně: "Já jsme se dneska přišla okoupat a vyprat si věci, ale nezbyla na mě pračka, tak musím řešit až po dvacátém. Jinak jsme tady s tím centrem moc spokojená." 

Letos dojde v rámci Zimního programu k navýšení současné kapacity 749 míst o dalších 40 lůžek a 60 židlí. Vzhledem k tomu, že v Ostravě žije asi 800 bezdomovců, mělo by to stačit pro všechny. 

Nahlásit chybu


K tématu
Samcor s.r.o., OC Avion
Ostrava
od 150 do 180 Kč/hod.

Detail

AHOL - Střední odborná škola, s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 23 600 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o. - OSTRAVA
Ostrava
od 103 Kč/hod.

Detail