Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Očkovací centrum na Černé louce v Ostravě končí. Bude z něj sběrné místo pro pomoc Ukrajině.

  • Ostrava,

Největší očkovací centrum v Moravskoslezském kraji, které je na Černé louce v Ostravě, končí. Zájem o vakcíny klesá a tak už budou stačit menší centra v nemocnicích. Pavilon na Černé louce bude využit jako centrum pro pomoc Ukrajině.

Velkokapacitní očkovací centrum na Černé louce po roce fungování končí. O vakcinaci není zájem. Počet naočkovaných lidí je už prý asi 2 měsíce stejný a těch pár zájemců mohou naočkovat praktičtí lékaři a nebo malá centra, která stále fungují například ve fakultní nemocnici, fifejdské nemocnici nebo v Nové Karolině. 

Jiří Havrlant, ředitel Fakultní nemocnice Ostrava: „Byl to pro všechny krok do neznáma, projekt postavený takzvaně na zelené louce. Děkuji zdravotníkům, nezdravotníkům, administrátorům, koordinátorům, záchranářům, zkrátka všem, kdo se jakkoliv podíleli na chodu centra. Bez vašeho osobního nasazení a snahy pomoci očkováním ochránit co nejrychleji maximum lidí, by nebylo možné vše takto skvěle zvládnout."
Rastislav Maďar, epidemiolog, děkan Lékařské fakulty OU: „Všichni doufáme, že se epidemiologická situace v letošním roce nezhorší tak, aby bylo nezbytné velkokapacitní centrum znovu aktivovat. Pokud by to však bylo nutné, zkušenosti z minulého roku nám umožní rychle reagovat, ať už v rámci pandemie nebo jiných případných budoucích hrozeb."

Prostory výstavního pavilonu na Černé louce mají okamžitě nové uplatnění. Bude je využívat Český červený kříž jako asistenční centrum pro uprchlíky, kteří k nám přijíždějí z Ukrajiny. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Vakcinace pomáhá v boji se smrtelnými infekčními nemocemi už od konce 18. století. A zásadně pomohla i v boji proti novému koronaviru a k postupnému návratu do normálního života. Očkovací centrum na Černé louce v tom sehrálo významnou roli. Přál bych si, aby se covid stal běžným lehkým sezónním onemocněním. A i když to vypadá, že k tomu máme našlápnuto, stále platí, že očkování je jediným východiskem z koronavirové krize. Nechejte se proto očkovat u svého praktického lékaře nebo na dalších místech. Velké prostory na ostravském výstavišti teď poslouží k řešení další krizové situace, kterou, věřím, také zvládneme."
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Prostory na Černé louce posloužily v krizové pandemické situaci obyvatelům Ostravy i regionu významným a skutečně efektivním způsobem. Další využití prostor v rámci asistenčního centra pomoci je logickým řešením nastalé situace stále se zvyšujícího počtu uprchlíků, kteří se k nám uchylují do bezpečí. Prostory tak poslouží v krizové situaci opětovně. Je to však jen jeden ze způsobů, jak Ostrava může Ukrajině pomoci, v řešení je celá řada dalších kroků."

Provoz očkovacího centra vyšel na 56 milionů korun a jde plně ze zdravotního pojištění. Vyočkováno bylo 380 tisíc vakcín. Centrum Českého červeného kříže pro uprchlíky by mělo být otevřeno v úterý. 

Nahlásit chybu


K tématu
WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum sociálních služeb Jih, příspěvková organizace - Ostrava
Ostrava
od 21 710 do 31 820 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o. - OSTRAVA
Ostrava
od 103 Kč/hod.

Detail