Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ukrajinských dětí ve školách v Ostravě výrazně přibylo. Kapacita je stále dostačující

  • Ostrava,

S přílivem ukrajinských uprchlíků samozřejmě přibývá i dětí ve školách a školkách. Oproti minulému týdnu jich v Ostravě přibylo více než čtyřnásobek a je už jich více než 240. Kapacity jsou ale stále dostatečné.

Základní školy v Ostravě navštěvovalo ke středě 23. března 211 žáků a dalších 32 dětí je umístěno v mateřských školkách. Většina z nich dochází do zařízení v centrálním městském obvodu, protože to mají nejblíže k místu, kde bydlí. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Děti umisťujeme podle místa bydliště, nejvíce ukrajinských uprchlíků v tuto chvíli bydlí v Moravské Ostravě. Ráda bych ujistila, že opravdu máme dostatečné kapacity, kolem 2000 míst na základních školách, v mateřských máme stále ještě 130 míst a díky takzvanému lex Ukrajina můžeme i tato místa v mateřských školách zvýšit bez povolení hygieny, takže kapacity budou díky tomu ještě větší."

Už se také připravuje zápis do mateřských škol. Rodiče ostravských děti se ale o místa nemusejí bát. Budou mít přednost. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Nejprve budeme zapisovat české děti a poté ukrajinské děti, takže bych ráda ujistila všechny rodiče, že se na jejich děti dostane a nebudeme nikoho upřednostňovat, těch míst je opravdu dost."

Aby si děti co nejrychleji osvojily češtinu, jsou pro ně připraveny adaptační kurzy.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Myslím si, že školy i volnočasová zařízení už si zvykly s těmi dětmi pracovat. Začali jsme pořádat kurzy češtiny, v tuto chvíli ve spolupráci s Ostravskou univerzitou, ale uvědomujeme si, že z dlouhodobého hlediska tyto kurzy nemohou být řešeny na základě dobrovolnické práce studentů, takže magistrát připravuje s univerzitou a dalšími institucemi kurzy češtiny, které budeme hradit."

Na ostravských školách už se také zapojilo do výuky 6 ukrajinských učitelů a přicházejí další, kteří mají také zájem dětem pomáhat s asimilací. 

Nahlásit chybu


K tématu
WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 55 000 Kč/měsíc

Detail

WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři s.r.o., advokátní kancelář, Ostrava
Ostrava
od 24 000 do 27 000 Kč/měsíc

Detail