Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstruovaná ostravská jatka se otevřou na měsíc veřejnosti

  • Ostrava,

Lidé se již brzy budou moci poprvé podívat do rekonstruované budovy bývalých městských jatek v Ostravě. Město ve spolupráci s galerií PLATO a Městským ateliérem prostorového plánování a architektury připravilo od poloviny května měsíc otevřených dveří. Budova významná v mnoha směrech nabídne program pro odbornou i laickou veřejnost.

Po slavnostním předání stavby budou následovat vernisáže hned dvou zajímavých výstav. Připravena je řada komentovaných prohlídek jedinečného objektu, jak s historiky, tak s architektem či prohlídky pro rodiny s dětmi. Měsíc otevřených dveří obsáhne i prohlídky vyhrazené školám, studentům architektury nebo poskytovatelům hotelových služeb.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Vstup na všechny konané akce je zdarma, s ohledem na kapacitní omezení je však nutná rezervace. Další informace k programu a způsobu rezervace na jednotlivé akce naleznou zájemci již brzy na webu města."

Zachráněná jatka jsou jednou z klíčových staveb Ostravy, které se v příštích letech promění ve středobod atraktivní městské čtvrti.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora: "S rekonstrukcí budovy jatek se blížíme do finále. V těchto dnech město objekt přebírá od zhotovitele a postupně se budou odstraňovat vady a nedodělky. Kolaudace je plánována na konec dubna 2022. V okolí jatek bude dále probíhat stavební činnost, nejprve bezprostřední veřejný prostor, následně prodloužená ulice Masná a nové bytové domy, objekt jako takový však bude plně funkční a k dispozici od května. S ohledem na jeho pohnutou historii bychom jej rádi představili široké veřejnosti ještě předtím, než se v něm natrvalo usídlí PLATO."

Budova bývalých městských jatek z 19. století prošla v posledních letech významnou rekonstrukcí, aby se následně stala sídlem městské galerie PLATO. Architektonickou soutěž vypsal magistrát v roce 2017, zúčastnilo se jí devět zájemců.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Autorem finálního návrhu komplexní přestavby objektu se stalo polské studio KWK Promes architekta Roberta Konieczného, považovaného za průkopníka „moving architecture.“ Stavební práce započaly v dubnu 2020, náklady dosáhly 190,8 milionů korun bez DPH. Komplexní přestavba unikátního objektu nabídne pět výstavních sálů, fungujících samostatně i při vzájemné propojení díky systému unikátních otočných stěn. Kromě vlastních galerijních ploch nechybí administrativní prostory, kavárna a zázemí pro vzdělávací program škol a přednášky."

Vyjma možnosti poprvé obdivovat historické prostory, zatím prázdných výstavních sálů, jsou připraveny dvě výstavy. První s názvem „Reaktivace: městská jatka a jejich okolí“ přiblíží návštěvníkům jak historii objektu, tak vizi budoucí městské čtvrti, ve kterou se lokalita v příštích letech promění. Zájemci se však mohou těšit i na výstavu „Moving Architecture“ a poznat tvorbu autora návrhu přestavby jatek i jeho ateliéru. Výstavy, které budou mapovat příběh stavby i jejího tvůrce, budou doplněny i debatou s architektem.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "V rámci prezentace představí Robert Konieczný paralely a odlišnosti ostravského projektu s návrhy, které jeho studio vytvořilo v průběhu více jak 20 let existence. Další zajímavou akcí bude večer Okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu s pragmatickým názvem „Jatka už se nevybulí.“ Pamatujeme také na nejmenší, připravovány jsou i speciální prohlídky pro rodiny s dětmi. Kromě plánovaného měsíce otevřených dveří nabídneme veřejnosti možnost obdivovat prostor budovy bývalých městských jatek v ještě v době konání Colours of Ostrava 2022."

Galerie Plato pak zahájí svou činnost v novém sídle během září. Nutno také doplnit, že i okolí budovy dozná změn, v dalších měsících ji pak obklopí zeleň.

Nahlásit chybu


K tématu
HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

Ing. Zuzana Běhalová, Ostrava - Svinov, Ostrava - Bartovice
Ostrava
od 28 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum pro zdravotně postižené Moravskoslezského kraje o.p.s., Ostrava a okolí
Ostrava
od 28 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail