Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Chanukový svícen se vrací do Ostravy. Z plamenů hořící synagogy ji zachránil Isidor Reiser

  • Ostrava,

Do Ostravy se vrací chanukový svícen, který má za sebou unikátní a dlouhou cestu, začínající v plamenech židovské synagogy těsně před 2. sv. válkou. Jeho pouť skončila podle přání potomka Isidora Riesera, který ho z ohně vytáhl, v Ostravském muzeu.

Hlavní Ostravská synagoga stála v dnešní Zeyerově ulici u Masarykova náměstí. Těsně před válkou ji ale nacisté vypálili. Z trosek se podařilo ostravskému sklenáři židovského původu Isidoru Rieserovi zachránit svícen. Rodina pak skončila v koncentračních táborech, ale všechny útrapy války přežila a tak se mohli vrátit domů, kde od přátel dostali zpět svícen. 

Radan Salomonovič, autor publikací o historii židů na Ostravsku: "Ta rodina odjela po válce do Izraele, který v té době vznikl a usadili se tam. Když rodiče umřeli, bratr dal svícen Emilii, která se mezitím odstěhovala do USA." 

Rieserova dcera Emilie odvezla svícen do Spojených států, kde v roce 2020 zemřela a v závěti uvedla přání, aby se svícen vrátil domů do Ostravy, což se nyní podařilo.

Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: „Máme radost, že chanukiah ze zaniklé synagogy najde své viditelné místo v našich sbírkách."
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Jsem velmi rád, že se právě tento artefakt znovu dostává k nám. Do města, kde plnil své poslání, když byl pro svou komunitu neodmyslitelnou součástí oslav jednoho z nejvýznamnějších židovských svátků."

Pokud vás zajímavý osud chanukového svícnu zaujal, můžete si ho už od úterý 10. května prohlédnout v Ostravském muzeu. 

Nahlásit chybu


K tématu
LP Okno - Trans s.r.o. - Ostrava
Ostrava
od 40 000 Kč/měsíc

Detail

BTC servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 35 000 do 70 000 Kč/měsíc

Detail

DELTA facility, s.r.o. - Hasičská zbrojnice Ostrava - Zábřeh
Ostrava
od 8 650 Kč/měsíc

Detail