Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava pošle na Ukrajinu hasičský vůz i autobusy. Dar směřuje do Lvova

  • Ostrava,

Ostrava chce poslat na Ukrajinu hasičský vůz. Měl by směřovat do města Lvov, kde se připravuje také darování autobusů městské hromadné dopravy. Na Ukrajinu chce město poslat také starší tramvaje.

Uprchlická vlna z Ukrajiny slábne. V posledních dnech přichází do krajského asistenčního centra na Černé louce v Ostravě kolem sta lidí za 24 hodin a polovina z nich požádala o ubytování. Ostrava se snaží pomáhat nejen uprchlíkům, ale i lidem, kteří na Ukrajině zůstali a nebo se tam už vrátili. Do města Lvov proto brzy vyrazí hasičský vůz.

Tomáš Macura, primátor Ostrava: "Jedná se o plně funkční požární vozidlo, které aktuálně slouží jako záloha a je v majetku města. Po dohodě s Hasičským záchranným sborem jsme se dohodli, že ho nabídneme ukrajinské straně. Jednání o té cílové destinaci probíhají na mezivládní úrovni, nikoliv na úrovni měst."

Další dar pro Ukrajinu připravuje dopravní podnik. Má jít o autobusy Solaris s dieselovým motorem a Ostrava by chtěla pomoci ještě zasláním tramvají T3. Ty by měly jít do Charkova. Celý proces darování je ale prý velmi složitý.

Tomáš Macura, primátor Ostrava: "Schvalovací proces je poměrně zdlouhavý, také jsem si myslel, že to nebude tak složité. O tom požárním automobilu se bavíme možná dva měsíce, myslel jsem si, že to pošleme okamžitě, ale vyplňuje se celá řada formulářů a jsou to mezivládní dohody. Požární automobil by měl odejít v horizontu dnů, autobusy v horizontu jednotek týdnů."

Problémem, který se zatím nedaří řešit, je shlukování uprchlíků na Hlavním nádraží, což vadí hlavně cestujícím. Strážníci tam posílili hlídky, ale podle primátora nemají možnost zasáhnout, pokud Ukrajinci nepáchají žádnou protiprávní činnost. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy