Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukci Grossmannovy vily komplikuje dřevomorka. Stavebníci jsou překvapeni kvalitou stavby

  • Ostrava,

Unikátní kulturní památka ostravská Grossmannova vila překvapuje i zkušené stavebníky. Při její rekonstrukci objevili historické malby i architektonické zajímavosti. Bohužel ale také zjistili, že stavbu pomalu ale jistě likviduje dřevomorka.

Na podzim loňského roku začala v Ostravě oprava historické budovy jakých ve městě mnoho není. Prvorepubliková vila stavebníka Františka Grossmanna je totiž v mnoha ohledech unikátní, ale bohužel byla už téměř na spadnutí. Rekonstrukce začala demolicí.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Stavba probíhá podle časového plánu velmi dobře. Proběhly demoliční práce, odkrývání jednotlivých povrchů. Problém, který se v této chvíli řeší, je dřevomorka, což je zásadní a ukazuje to, že jsme se skutečně pro rekonstrukci rozhodli relativně na poslední chvíli, což je dobře, protože objekt by mohl být definitivně zničen."

Některé unikátní prvky byly odvezeny a specializované firmy je restaurují. Vše pod přísným dohledem památkářů. Stavebníci také objevili zajímavé prvky, které byly zazděny nebo předělány. Našli také řadu přemalovaných historických maleb.

Petr Vaněk, stavbyvedoucí: "Zrekonstruováno bude i dřevěné schodiště a vyhlídka, ze které šla kdysi vidět velká část Ostravy." 

Krov byl bohužel natolik zničen, že se bude dělat téměř celý znovu. Naopak ale třeba nábytek je v překvapivě dobrém stavu i po sto letech. Ostrava má s vilou velké plány.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Chceme, aby objekt byl přístupný v rámci prohlídek pro širokou veřejnost, měla by tady v budoucnosti vzniknout recepce a prohlídkový okruh. Budou tady prostory, které budou využívány pro společenské či kulturní aktivity a bude možné si je pronajmout nebo budou sloužit pro městské společnosti. Zároveň tady bude několik pokojů v historickém stylu a bude možné se tady ubytovat."

Na stavbě bez přestání pracuje asi 30 - 40 řemeslníků. Upravuje se i okolí budovy, které bude znovu zdobit například fontána. Rekonstrukce by měla skončit na konci příštího roku. 

Nahlásit chybu


K tématu
Bartoň a Partner s.r.o., Ostrava (Poděbradova)
Ostrava
od 12 975 Kč/měsíc

Detail

Active Colour s.r.o. - OSTRAVA
Ostrava
od 103 Kč/hod.

Detail