Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Knihy dostávají díky ostravské knihovně druhý život. Čtou si tak školáci, senioři i pacienti

  • Ostrava,

Ostravská knihovna přišla na skvělý způsob, jak využít knihy, které jsou postupně vyřazovány. Díky projektu Druhý život knih jsou tyto svazky věnovány například nemocnicím, domovům pro seniory nebo i školám, které mají zájem. Nově se do projektu zapojilo i mošnovské letiště.

Knihovna města Ostravy přinesla čtenářům unikátní projekt, který jim umožní jejich zálibu provozovat i mimo byt či dům. Navíc má přidanou hodnotu v dalším využití knih, které by jinak skončily ve sběru. Název Druhý život knih napovídá, že jde o jakousi recyklaci. V tomto případě knih, které už chce knihovna z různých důvodů vyřadit. 

Miroslava Sabelová, ředitelka Knihovny města Ostravy: „Projekt je v České republice ojedinělý s ohledem na jeho filozofii. Samozřejmě i jiné knihovny či instituce knihy darují. Smyslem našeho Druhého života knih je udělat knihami radost dalším čtenářům, kteří by museli za knihy vynaložit nemalé peníze. Starší knihy, které se již v knihovně nepůjčují, nejsou vyhazovány, ale naopak míří ke svým novým čtenářům. Uvolní tak místa v regálech knihoven pro nové publikace a jinde ještě potěší. Krom zápisu o vyřazení jsou knihy na svou novou pouť opatřeny speciální samolepkou a kolegyněmi pečlivě vybrány, vždy dle čtenářů, za kterými cílí."

Díky projektu se tak knihy dostaly na Základní školu Ostrčilova a děti jsou nadšené. Škola ušetří a děti mohu smysluplně trávit přestávku. 

Lenka Lednická, ředitelka ZŠ Ostrčilova: „Dar, který jsme obdrželi znatelně zvýšil počet titulů našich školních knihoven a zároveň také pestrost literatury. Nemáme knihovny totiž vyhrazeny jen pro danou výpůjční dobu, ale dochází sem jednotlivé třídy na čtenářské dílny v rámci svých hodin českého jazyka a nyní jsme rozjeli i pravidelný program na odpoledne pro oddělení naší školní družiny."

Prvním místem, kde začala knihovna svazky dodávat, bylo nádraží ve Svinově, následovaly domovy pro seniory, nemocnice, poliklinika i Armáda spásy.

Tomáš Hruška, Armáda spásy: "Pomáhá to našim klientům nějak smysluplně trávit volný čas s tím, že v nízkoprahovém denním centru pro osoby bez přístřeší máme ty knihy volně dostupné." 

Od roku 2017 díky tomuto projektu dostalo druhou šanci víc jak 6 000 knih.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy