Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na Černé louce roste před očima nový kampus Ostravské univerzity

  • Ostrava,

V centru Ostravy nad řekou Ostravicí se rýsuje nová univerzitní budova. City Campus Ostravské univerzity nabídne zázemí pro nové studijní programy v oblasti sportu, zdraví a technologií a také v oblasti produkce v kulturních a kreativních odvětvích. Stavba by měla být dokončena do 10. září. Proces kolaudace se má ale rozběhnout už na začátku července.

Na nový kampus Ostravské univerzity přispěje Moravskoslezský kraj částkou  28 milionů korun.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Chceme přispívat k dynamickému rozvoji našeho kraje. Podpora vzdělávání je jednou z mnoha cest, které mohou podpořit transformaci, kterou právě procházíme. Vznik nového moderního zázemí pro Ostravskou univerzitu souzní s naší vizí kraje vzdělaného, inovativního a progresivního. Proto jsme v minulosti přispěli 3 miliony korun na projektovou přípravu kampusu a vloni 12 a půl milionu na jeho samotnou realizaci. Krajští zastupitelé schválili stejnou částku i letos."

Kraj a Ostravská univerzita o spolupráci při vzniku nového kampusu v září 2020 podepsaly memorandum.

Ivo Vondrák, hejtman MSK: "Nové unikátní studijní programy spolu s moderním zázemím využívajícím inovativní technologie budou významným posunem v oblasti vzdělávání. Věříme, že nový kampus a zejména inovativní přístup při výuce nových oborů, nalákají do Moravskoslezského kraje uchazeče z celé republiky, ale hlavně zvýší uplatnitelnost absolventů na trhu práce."
Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Financování projektu je zajištěno z evropských fondů, ze kterých univerzita získala zhruba 960 milionů korun. Zdroje z Evropské unie jsou pro rozvoj našeho regionu klíčové. Vždyť v tomto programovém období by z Evropy mohlo do našeho kraje natéct asi 100 miliard korun. Připravují se projekty do Fondu pro spravedlivou transformaci, nemalé peníze k nám přijdou z Modernizačního fondu a samozřejmě v rámci tradičních operačních programů."

Na výstavbu kampusu dá z vlastních prostředků 70 milionů korun také univerzita, Moravskoslezský kraj univerzitě přispěje dohromady 28 milionů korun. Na projektu se podílí také město Ostrava, které univerzitě darovalo pozemky a v rámci kampusu financuje vybudování podzemních garáží.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MSK pro regionální rozvoj: "Nový kampus na ostravské Černé louce nebude sloužit pouze studentům, jeho část bude přístupná veřejnosti. Univerzita tak pro region sehraje vedle vzdělávání a výzkumu i takzvanou třetí roli. To znamená, že bude s veřejností komunikovat prostřednictvím výstavních prostor a malého komorního sálu. Lidé se budou moci mimo jiné i seznámit s některými nejnovějšími poznatky univerzity. Určitě budou nadšení i z možností, které jim pro trávení volného času nabídnou venkovní prostory. Nový kampus je proto nejen pro krajské město, ale pro celý náš region dalším významným krokem v transformačním procesu."

Stavba by měla být dokončena do 10. září. Proces kolaudace se má ale rozběhnout už na začátku července.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy