Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava vybrala investora pro přestavbu mrakodrapu. Měl by se podobat návrhu Evy Jiřičné

  • Ostrava,

Ostrava vybrala investora, který opraví mrakodrap na Ostrčilově ulici v centru. Část bytů pak město koupí a bude je pronajímat. Podmínkou je, že se dům bude podobat návrhu, který vypracovala renomovaná architekta Eva Jiřičná.

Nejvyšší bytový dům v Ostravě, mrakodrap na Ostrčilově ulici, byl postaven v roce 1968. Má 22 pater a patří k dominantám města. Jenže od roku 2013 je kvůli technickým problémům prázdný a už mu hrozilo i zbourání. Vedení město ale rozhodlo, že ho zachrání a nyní našlo investora, který se o to postará. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Od spolupráce s privátním investorem si slibujeme především úsporu finančních nákladů a zefektivnění projektu, protože realizace těchto záměrů je skutečně ekonomicky velmi náročná. Přesto máme za to, že atraktivní bydlení má být dostupné i formou nájemního bydlení, nejen pro ty, kteří mají možnost si byty za velké peníze koupit. Své finanční prostředky tak zároveň bude moci město alokovat na projekty převážně veřejného charakteru.

Město po dokončení staveb odkoupí od investora 15 bytů a 90 parkovacích míst za necelých 231 milionů korun. Investor musí dodržet řadu podmínek. Jednou z nich je i inspirace návrhem Evy Jiřičné. 

Eva Jiřičná, architektka: "Snažili jsme se udělat tu budovu co nejvíce zelenou, ozelenili jsme balkóny i střechu, je tam centrální zavlažování."  
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Byty ve vlastnictví města se využijí výhradně pro nájemní bydlení, parkovací místa budou sloužit nejen nájemníkům, ale i pro parkování veřejnosti. Soukromému investorovi zůstane až 60 bytů, minimálně 75 parkovacích míst a nebytové prostory."

V objektu má vzniknout až 75 bytů od velikosti 1 plus kk až po nadstandardní byty mezonetového typu. V místě dnešního parkoviště by měl být parkovací dům. Rekonstrukce by měla být hotova do pěti let. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy