Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Válečné veterány bude v Ostravě připomínat nový památník. Tři kovové plastiky se mohou pohybovat

  • Ostrava,

Jak už z našeho zpravodajství asi víte, v Ostravě budou mít váleční veteráni svůj památník. Jeho autorka Pavla Sceranková byla vybrána na základě výtvarně-architektonické soutěže a v pátek bylo dílo slavnostně představeno veřejnosti. Památník se nachází v parku Československých letců.

Park Čs. letců v centru Ostravy ozdobilo zajímavé umělecké dílo. Jde o památník válečných veteránů, který vytvořila sochařka Pavla Sceranková a vyhrála s ním výtvarně-architektonickou soutěž. 

Pavla Sceranková, autorka památníku: „Chtěla jsem vytvořit takové místo paměti, do kterého může divák vstoupit a symbolicky v něm projít kus cesty společně s těmi, kteří nesou zkušenost války a jsou ochotni položit svůj život za hodnoty, které sdílí naše společenství.“

Na uměleckém řešení se podílel také spisovatel a básník Ondřej Buddeus. Památník tvoří tři kužely, se kterými se dá pohybovat v žulových drahách. V okruží jsou vepsána slova veteránů, která zachycují jejich osobní zkušenost. 

Ondřej Buddeus, spisovatel: „Snažili jsme se, aby výběr výrazů, obratů a motivů byl věcný, důstojný, s naprostým respektem k bojovnicím a bojovníkům, jejich příběhům a zkušenostem, vojenským i osobním hodnotám a abychom se – slovy jednoho z veteránů – nedopustili žádného ‘hraní na city’.“

Na začátky myšlenky na vybudování tohoto památníku zavzpomínal Jaroslav Hrabec, který tehdy velel Krajskému vojenskému velitelství Ostrava.

Jaroslav Hrabec, zástupce velitele teritoriálního vojenského velitelství Tábor: "V roce 2013 byl poprvé veřejně komunikován návrh na výstavbu Památníku válečným veteránům, který by spojil tři etapy historie našeho veteránství, a poprvé by v rámci České republiky připomínal i vojáky Armády České republiky – naše novodobé veterány. Výsledná podoba památníku je nejen připomenutím vojáků, kteří v minulosti prošli válečnými konflikty, kteří jsou aktuálně příslušníky armádních misí, ale svojí nadčasovostí je i dílem, které bude vždy vyjadřovat respekt vojákům, kteří budou plnit své úkoly při nasazení v zahraniční.“

Podole autorky je památník nejpůsobivější po setmění, kdy se slova veteránů na kruzích rozsvítí a oddají dílu zvláštní atmosféru. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy