Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Okresnímu soudu v Ostravě chybí přísedící. Ti stávající jsou většinou senioři

  • Ostrava,

V Ostravě chybějí okresnímu soudu přísedící. Ti současní jsou navíc většinou seniorského věku a tak už budou brzy končit. Mezi mladými není ale o tuto prestižní práci velký zájem.

Přísedícím u soudu se kdysi říkalo soudci z lidu, což přesněji popisuje jejich úlohu. Jde o vlastně o laiky bez právnického vzdělání, kteří se podílí na rozhodování soudu. Jsou členy senátu, kterému předsedá soudce. Ten samozřejmě právnické vzdělání mít musí. Ostrava se v posledních letech potýká s nedostatkem přísedících. Aktuálně jich chybí 27 a veškerou práci tak musí zastat ostatních 143. 

Dalibor Zecha, soudce Okresního soudu v Ostravě: "Nemá to žádný přímý dopad do fungování toho rozhodování, ale do budoucna by to problém být mohl a to především v tom, že ti zbylí přísedící by byli neúměrně zatěžováni." 

Už 12 let vykonává funkci přísedící i paní Karin Vozňáková. Pracuje jako úřednice na magistrátu, ale když je okresním soudem přizvána rozhodovat o vině a trestu obžalovaných, vždy ráda vyhoví. Pokračuje tak v rodinné tradici. 

Karin Vozňáková, přísedící Okresního soudu v Ostravě: "Baví mě to pořád, jinak bych to nedělala a je to pro mně hodně zajímavé. Člověk se dostane i na tu druhou stranu." 

Přísedící jsou volení na dobu 4 let. Podmínkou je české občanství a bezúhonnost. 

Dalibor Zecha, soudce Okresního soudu v Ostravě: "Musí to být občan ČR, musí být bezúhonný, svéprávný a musí splňovat věkové kritérium, což je 30 let v den, kdy vzniká ta funkce."  

Pokud vás práce přísedícího zaujala, přesné podmínky najdete na webu města  a nebo je zjistíte v kanceláři odboru vnitřních věcí. 

Nahlásit chybu


K tématu
Bartoň a Partner s.r.o., Ostrava (Poděbradova)
Ostrava
od 12 975 Kč/měsíc

Detail

Autodoprava Kamil Švihla, Ostrava - Dubí
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail