Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Koksovnu Svoboda v Ostravě obsadili ekologičtí aktivisté. Částečně musela omezit provoz

  • Ostrava,

Skupina více než sta lidí v sobotu ráno zablokovala koksovnu Svoboda. Při nenásilné přímé akci obsadili vchod do areálu i nakladiště, odkud se koks odváží po železnici, a na několika místech v areálu vyvěsili bannery, na kterých je napsáno, jak tento provoz škodí a ohrožuje okolí. Koksovna musela v areálu částečně omezit provoz.

Účastníci klimakempu hnutí Limity jsme my pronikli v sobotu ráno do areálu koksovny Svoboda v Ostravě-Přívoze. Chtějí tak upozornit na to, že koksovna podle nich dlouhodobě znečišťuje ovzduší a firma OKK Koksovny to přehlíží a bagatelizuje. 

Hedvika Stachovcová, členka hnutí Limity jsme my: "Koksovna Svoboda je součástí globálního fosilního průmyslu, který způsobuje klimatickou krizi a navíc regionu vůbec nic nepřináší. Koks i peníze směřují do zahraničí a lidem zůstane jenom zkažený vzduch, zničené klima a podlomené zdraví."

Podle organizátorů protestu jsou za branou koksovny desítky ekologických aktivistů. Mají na sobě bílé kombinézy, bubnovali a drželi transparenty s nápisy například "Za budoucnost bez uhlí" či "Zdanit bohaté". Na facebooku hnutí Limity jsme my uvedlo, že kromě vchodu do areálu zablokovali i nákladiště, odkud se koks odváží po železnici. Během dopoledne aktivisté oznámili, že s nimi mluvil osobně výrobní ředitel Koksovny Mojmír Trojek, který jim oznámil, že po dobu jejich blokády zastavila koksovna činnost. 

Jindřich Vaněk, mluvčí OKK Koksovny: "Provoz koksovny přerušit nejde. Byl omezen pouze provoz v areálu. To znamená, že tady nemanipulujeme s materiálem, s uhlím, s koksem. Samotné koksovací baterie se jen tak vypnout nedají. To je kontinuální proces. Ale museli jsme s ohledem na přítomnost demonstrujících v areálu a blokádu hlavního vjezdu jsme byli nuceni omezit primárně pozemní provoz a vytlačování koksu. Vzhledem k situaci také dochází k omezení dodávek plynu pro vedlejší koksovnu Veolie."

Pravděpodobně se tedy dá očekávat, že budou firmy následně právní cestou vymáhat po aktivistech ušlou škodu. Na místě zasahují také policisté. Se skupinou aktivistů uvnitř komunikují hlavně členové antikonfliktního týmu.

Pavla Jiroušková, mluvčí PČR MSK: "Přijali jsme oznámení od pracovníků firmy, vyjeli jsme na místo a zkontaktovali jsme se s bezpečnostní agenturou a s vedením firmy. V areálu se nachází cirka asi šest desítek aktivistů. Několik aktivistů je také před areálem firmy. Primárně s nimi komunikují policisté z antikonfliktního týmů. Po vniknutí se několik aktivistů snažilo dostat na plynojem. Bezpečnostní agentura je ale upozornila na možná rizika a proto upustili od svého jednání. My dále celou situaci monitorujeme a zjišťujeme totožnost jednotlivých aktivistů."
Hedvika Stachovcová, členka hnutí Limity jsme my: "Jsme tady, protože koksovnu považujeme za jeden z hlavních důvodů, proč se například lidé stěhují z kraje. Považujeme ji za přispěvatele ke klimatické krizi a zároveň je dokázáno, že ničí zdraví místních lidí emisemi benzo(a)pyrenu, který je karcinogenní. Je to vlastně objekt fosilní infrastruktury, vůči které se velmi ostře vymezujeme a nechceme, aby tady byla. Chceme koksovnu zavřít a chceme, aby pracovní místa v koksovně byla nahrazena zelenými pracovními místy v nějaké ekologičtější, udržitelnější infrastruktuře."

OKK Koksovny označily protest aktivistů za zbytečný krok.

Jindřich Vaněk, mluvčí OKK Koksovny: "Například rozptylová studie, kterou si nechalo udělat město Ostrava v minulých týdnech, prokázala, že náš vliv (na znečištění ovzduší), je minimální. My se snažíme se všemi otevřeně komunikovat, investovat do proekologických opatření a chovat se obecně jako dobrý soused. Aktivisté by mohli v Ostravě najít mnoho jiných cílů, které znečišťují ovzduší mnohem více než koksovna. Dokazují to i žebříčky největších znečišťovatelů ovzduší, které zveřejňuje nezisková organizace Arnika."

OKK Koksovny jsou největším výrobcem slévárenského koksu v Evropě. Zaměstnávají okolo 500 lidí. Firma patří do holdingu MTX Group Petra Otavy. Firma vyrábí koks v koksovně Svoboda, v jejíchž čtyřech bateriích ho loni vyprodukovala 717,8 kilotuny.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy