Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Před kostelem sv. Ducha bude jezírko. Vítězný návrh veřejného prostoru předložilo studio m2au

  • Ostrava,

Jedno z nejvýznamnějších veřejných prostranství v Ostravě-Zábřehu okolí kostela sv. Ducha ozdobí jezírko i nová zeleň. Vítězný návrh připravilo v architektonické soutěži studio m2au a s úpravami by se mělo začít asi za dva roky.

Celkem sedm návrhů posuzovala porota v rámci urbanisticko krajinářské soutěže na řešení okolí kostela sv. Ducha v Zábřehu. Jde o moderní stavbu architekta Marka Štěpána z roku 2004, která leží uprostřed významného veřejného prostranství s velkým potenciálem. Podle porotců zadání nejlépe splnilo brněnské studio m2au.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Kostel sv. Ducha architekta Marka Štěpána bezesporu patří mezi nejvýraznější novodobé ostravské stavby. Jsem proto velmi ráda, že se podařilo najít shodu s městským obvodem, nerealizovat původní návrh prosté technické opravy území, ale jít cestou architektonické soutěže, jejímž cílem je především najít nejlepší možný směr pro daný úkol a kvalitního partnera pro další práci. V následujících týdnech tak s vítězi zahájíme jednání o smlouvě na projektové práce.“

Návrh vnáší do prostoru současného parkoviště vodní prvek v podobě mělké vodní plochy, zázemí pro letní kino či dětské hřiště. Přibýt by mělo také stromořadí. Porotci při hodnocení mimo jiné ocenili nápaditý mobiliář, který vychází  tvarů okenních otvorů kostela.

Ondřej Vysloužil, ředitel ateliéru MAPPA: „Všechny návrhy byly propracované a nabízely kultivované řešení okolí kostela, nicméně pro přítomné posuzovatele bylo nanejvýš důležité souznění návrhu s charakterem území a zejména s předpokládanou funkční náplní takto důležitého veřejného prostranství. A při tomto pohledu některé návrhy ne úplně dobře obstály. O těch, které ano, pak byla vedena dlouhá diskuse a vybrat vítěze, který kritéria soutěžního zadání naplnil ze všech nejkomplexněji, bylo velmi složité."

Rekonstrukce prostoru by mohla proběhnout v roce 2025–2026, předpokládané náklady na realizaci budou do 100 mil. korun.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy