Kraniosakrální terapie je technika, která má harmonizační účinek na celé tělo ve svém fyzickém i psychickém projevu a zdravotní obtíže řeší z pozice jejich příčin. Je vynikající relaxační metodou a jako preventivní ošetření přináší podporu a upevnění zdraví a odolnost organizmu vůči nemocem a stresovým situacím.
Jednou jsem vysvětlovala své kamarádce, že lze navést nebo naladit člověka, respektive jeho tvořivou sílu, která je v každém z nás, tak, aby se v jeho těle začaly odehrávat samoozdravné procesy. Nevěřícně se na mě podívala a myslela si, že si z ní utahuji. Pokračovala jsem tedy dál. „Zdraví je vrozená síla, která nás tvoří již od okamžiku početí a je v těle pořád přítomná. Neustále prodýchává celé naše tělo a udržuje náš fyzický i psychický stav v co možná nejlepší rovnováze.“ Po chvíli mého vypravování o terapii, které se profesně věnuji, jí došlo, že to myslím naprosto vážně. Vzhledem k tomu, že se již řadu měsíců trápila s psychickými problémy a dlouhodobou bolestí v oblasti zad, rozhodla se, že u mne zkusí terapii, která má kromě "metody ladění na zdraví" i zvláštní název. Svou kamarádku jsem tedy seznámila s kraniosakrální terapií . Začala ke mně pravidelně docházet na terapie. Po druhé dávce "ladění zdraví" cítila, že se navrací její vnitřní klid a bolesti zad ustupují. Vnímala, že se v ní dějí procesy, které pozitivně ovlivňují nejen její fyzické a psychické zdraví, ale je schopna i jakéhosi vlastního sebeuvědomění. Najednou začala vnímat svět trochu jinýma očima a získala touhu ve svém životě změnit některé své vzorce chování i mnohé předsudky. I přes počáteční dávku nejistoty k metodě, jasně pociťovala, že jí terapie pomáhá a že to opravdu "funguje". Když mi jednoho dne, asi po páté terapii, zavolala, že přestala užívat antidepresiva, měla jsem ohromnou radost, že se nám společně podařilo znovu nalézt rovnováhu v jejím těle. V tichu, uprostřed hlubokého klidu, prostřednictvím naladění a naslouchajícího dotyku jsme nechali projevit neustále přítomné síly zdraví.
Co je kraniosakrální terapie, odkud přišla?
Tato holistická terapie zahrnuje dva rovnocenné směry. Jeden je tzv. osteopatický, ve kterém se terapeut ladí na tzv. kraniosakrální impulz, který vzniká v závislosti na proudění mozkomíšního moku (likvoru) v systému člověka a je založený na struktuře a funkci kostí, fascií a mozkových membrán. Terapeut pomocí speciálních hmatů vyvíjí velice mírný tlak (cca 5 gr) na určitých místech na těle a prostřednictvím komprese a dekomprese kostí, fascií a dalších struktur zpracovává a uvolňuje traumatizovaná místa.
Druhá technika se nazývá kraniosakrální biodynamika, jejíž základy vyšly z osteopatie. Zde dává terapeut prostor pro tvořivé síly, které samy zpracovávají určité napěťové vzorce. Je to práce se záměrem, s hlubokým tichem a klidem, kdy se síla zdraví postará o návrat ke své podstatě.
Za zakladatele kraniosakrální osteopatie je považován americký lékař Dr. Wiliem Garner Sutherland (1873 – 1954), který podrobně zkoumal lidský systém a využíval své percepční dovednosti k tomu, aby odhalil fungování primární životní síly v lidském těle. V průběhu své kariéry rozvíjel koncepty a léčebné postupy na základě svých objevů, které byly revoluční a hluboké. Zjistil, že lebeční švy umožňují jednotlivým kostem lebky pohyb a označil jej jako „primární dech“, neboli kraniosakrální rytmus. Kraniosakrální proto, že systém se rozprostírá od lebky (cranium) směrem dolů, po kost křížovou (sacrum) a kostrči. Dále také zjistil, že tyto jemné pohyby lze cítit rukama a také rukama pohyb napodobit . Vyvinul tedy speciální koncept terapie jemných manipulací, které mají harmonizační účinek na celý kraniosakrální systém, potažmo celé tělo. Dalším významným mužem této terapie byl americký chirurg Dr. John E. Upledger, který dál rozvinul tuto techniku teorií fungování membránového systému a posunul ji do pozice vědecké disciplíny. Prováděl řadu výzkumů a na základě své dlouholeté praxe metodu kraniosakrální terapie zdokonalil.
Kraniosakrální terapie je léčivá a zároveň velice relaxační metoda a je vhodná pro lidi každého věku, od miminek po seniory a kromě hledání a znovunalezení zdraví může přinést člověku jasnou vizi o tom, co dělat v životě jinak a integrovat sílu mysli, těla a ducha, aby to udělal.
Máte bolesti zad, hlavy, poruchy spánku, migrény, jste psychicky vyčerpaní, případně máte jiné zdravotní problémy? Přijďte a společně nalezneme cestu k Vašemu zdraví.
PODPOŘTE SVÉ ZDRAVÍ A MĚJTE RADOST ZE ŽIVOTA
Kontakt: Iveta Valošková,
Adresa terapeutické praxe: Soběšovice č.10, 739 38
Tel.: 602 183 483
e-mail: info@cso-terapie.cz