Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hračky i příroda dávají za vyučenou zlostnému dítěti. Opera Maurice Ravela Dítě a kouzla v NDM

Po vynucené odmlce navazuje opera Národního divadla moravskoslezského na společný projekt s Fakultou umění Ostravské univerzity - projekt OPERNÍ AKADEMIE OSTRAVA. Studenti zpěvu spolu s profesionály ze souboru zkoušejí v podmínkách profesionálního divadla pro únorovou premiéru jednoaktovou pohádkovou operu Maurice Ravela DÍTĚ A KOUZLA.

Maurice Ravel (1875–1937) stihl za svůj život zkomponovat jen dvě opery: Španělskou hodinku (1911) a Dítě a kouzla (1925). Nicméně obě „znamenají jedinečný příspěvek do pokladnice světového umění“, jak podotýká Oxfordský slovník opery. Lyrická fantazie o dvou částech Dítě a kouzla (L’Enfant et les Sortilèges) je navíc jedním z těch výjimečných hudebních děl, díky němuž může dětský divák poprvé objevit čaromoc vážné hudby a opery. Také proto uvádíme operu v českém jazyce.

Fantazijní, pohádkový svět příběhu opery i samotné Ravelovy hudby je dle mého názoru povedenou dramaturgickou volbou v rámci unikátního společného projektu Operní akademie Ostrava. Námět opery je věnovaný především dětem, ale i jejich rodičům či prarodičům. Je to lyrický, fantazijní kus, který i dospělým vrací dětský pohled na svět. Věci, hračky, knihy, rostliny, zvířata v domě i na zahradě tu ožijí a začnou se bouřit proti zlobivému dítěti, které je ničí a ubližuje jim. Ožívají zde například pohovka a křeslo, čajový šálek a konvice nebo také pastýři a pastýřky z tapety na zdi. Své místo tu má okřídlený hmyz, ptáci, žáby, ale i strom a pohádkové postavy. Nechybí tu ani důležité poučení na závěr, kdy dítě lituje svého chování a dává vše do pořádku,“ přiblížila výběr titulu Eva Dřízgová-Jirušová, dlouholetá sólistka opery NDM a garantka programu Operní akademie Ostrava, vedoucí katedry sólového zpěvu FU OU. Studentům zpěvu podle ní nabízí pohádkové dílo také velkou míru interpretační fantazie a svobody.

Ravelova hudba je zprvu stejně rozjívená jako sám chlapec, ale v případě přírody se divák dočká i neskonale něžných a cituplných motivů. Ravelův kompoziční styl neomezeně přechází od Bacha přes foxtrot, ragtime, polku a valčík až ke gershwinovskému pojetí jazzu.

Hudba, komorní prostor Divadla „12“ (ve kterém je jeviště doslova divákům na dotek), fantazijní, pohádkově laděný příběh nastudovaný v českém jazyce vytvoří příjemnou rodinnou inscenaci věnovanou nejen těm nejmenším operním nadšencům. „Miluji pohádky a nadsázku, fantaskní výjevy a humor, tragično i lásku, pravdu i slzy, jsem v této kratičké opeře naprosto ve svém živlu,“ vyznává se režisér Juraj Čiernik, pro kterého je Ravelova opera po Johnsonově Čtyřnotové opeře už druhým dílem, které pro Operní akademii Ostrava připravuje.

Účinkují sólisté i hosté opery NDM a studenti zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity za klavírního doprovodu Michala Bárty a Martina Pančochy v hudebním nastudování Paola Gatta.

Roli zlobivého chlapce ztvární v alternaci studentky Lenka Kurková, Karolína Levková a Isabela Ufrlová. Se studenty vystupují/alternují sólisté opery NDM Anna Nitrová, Václav Morys a Eva Dřízgová-Jirušová. Kompletní obsazení je na webu www.ndm.cz.

Operní akademie Ostrava je u nás stále unikátním projektem. Studenti zpěvu a dalších hudebních oborů získají v profesionálních podmínkách nejen potřebnou praxi, ale v Česku vůbec poprvé dostali příležitost nastudovat operní díla s profesionály. Když uspějí, mohou se stát i plnohodnotnými alternujícími sólisty v rámci dalších repríz inscenace. Prvním společným počinem bylo nastudování komorní Čtyřnotové opery Toma Johnsona v únoru 2019, poté to byla Škola žárlivých Antonia Salieriho v režii Gabriely Petrákové (premiéra byla v únoru 2020, tam si zahrál i studentský orchestr, ale opera byla uváděna kvůli lockdownu jen velmi krátce). Kvůli restrikcím se nastudování opery Maurice Ravela posunulo o rok a premiéra je tedy 10. února t.r.

„Počítáme s dlouhodobou systematickou spoluprací s fakultou, která pomůže s praktickou přípravou mladých pěvců pro profesionální dráhu, a zároveň umožní rozšířit nabídku nových premiér opery NDM zejména o komorní díla 20.století a díla klasicistního nebo barokního repertoáru. V každé sezóně plánujeme připravit v rámci Operní akademie Ostrava jednu novou inscenci,“ řekl ředitel NDM Jiří Nekvasil na startu Operní akademie Ostrava v únoru 2019. Studentům se otevírá možnost profesionálního angažmá v NDM či další spolupráce s divadlem, což už například zažívá Dominika Škrabalová, která v únoru 2019 zpívala jako studenta FU OU alt ve Čtyřnotové opeře Toma Johnsona, v témže roce na podzim účinkovala v této opeře v Praze po boku profesionálních sólistů souboru NDM v rámci festivalu ostravských divadel Ostrava v Praze. Nyní zpívá například roli kastelánky v Křičkově opeře Bílý pán aneb těžko se dnes duchům straší, kterou uvádíme v Divadle Antonína Dvořáka.



Otřesná vražda v Karviné. Sourozenci poleptali hlavu mladíka chemikáliemi

Dnes 14:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Neskutečně surovým způsobem připravil bratr se sestrou v Karviné o život teprve 21letého mladíka. Potřísnili ho chemikáliemi, které mu poleptaly hlavu, krk i dýchací cesty. Pomoc se k němu dostala až za několik hodin a druhý den zemřel v nemocnici. Sourozence nyní policisté obvinili z brutální vraždy, soud je poslal do vazby a hrozí jim až 20 let vězení nebo výjimečný trest.

Meteorologové vyhlásili smogovou situaci v části MS kraje. Radí méně větrat a omezit pohyb venku

Dnes 10:59 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku od včerejšího večera platí smogová situace. Podmínky pro dýchání zůstanou špatné i v noci a během zítřka. Zlepšení má přijít až v neděli. Děti, starší lidé a nemocní by měli omezit pohyb venku. Meteorologové doporučují doma větrat jen krátce.

Ve Frýdku-Místku se rodí více dětí než v předchozích letech

Včera 18:01 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Nemocnici Frýdek-Místek zřizuje MS kraj, přesto je spolupráce mezi nemocnicí a městem Frýdek-Místek příkladná. Milou tradicí se stala každoroční návštěva vedení města na dětském oddělení. Tentokrát přinesla i jednu velmi dobrou zprávu.

Ležela na kolejích a prý už nechtěla žít. Řidič sanitky FNO zachránil bezradnou ženu

Dnes 11:44 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Řidič sanitky Petr Bzdil přejížděl železniční přejezd a všiml si ženy ležící na kolejích. Ta odmítala vstát a chtěla tam zůstat. Nakonec zdravotník ženu odvedl a předal ji policii. Díky všímavosti a rychlé reakci se podařilo předejít neštěstí.

Nový Jičín dostavuje v historickém domě na náměstí dva nové byty

Interiéry měšťanského domu U Bílého anděla na novojičínském náměstí, který byl postaven v 17. století, procházejí rekonstrukcí. Uvnitř vzniknou dva nové byty. Město je v nabídkovém řízení poskytne veřejnosti k bydlení.

Informační centrum v Ostravě-Porubě rozšířilo služby. Nabízí Czech POINT

Včera 18:00 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Porubské Informační centrum rozšiřuje služby. Od ledna zde mohou lidé nově využívat Czech POINT nebo si zakoupit kreditní jízdenky Dopravního podniku Ostrava.

Krajští kriminalisté vyšetřují první letošní pokus o vraždu, muž zaútočil na svého soka v baru

Včera 13:23 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Krajští kriminalisté řeší první případ pokusu vraždy v letošním roce. K násilnému útoku došlo v baru v Karviné-Ráji, kde měl muž bodnout svého soka. Zraněný skončil v nemocnici, útočník je ve vazbě.

Zásady krmení ptactva přinášejí informační cedule nad Ostravicí

Včera 18:03 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Pokud se rádi procházíte ve Frýdku-Místku u řeky Ostravice, možná jste si všimli na jedné z pěších lávek, že tam byly instalovány informační osvětové cedule. Najdete na nich návod, jak krmit ptactvo, které na Ostravici žije.

Finské domky v osadě Bedřiška padly k zemi nelegálně. Rozhodl o tom ostravský magistrát

Finské domky v ostravské osadě Bedřiška byly zbourány proti předpisům a na základě nedostatečných podkladů. Rozhodl o tom ostravský magistrát. 5 opuštěných domů nechala na konci loňského roku zdemolovat mariánskohorská radnice na základě povolení stavebního úřadu ve Vítkovicích. Rozhodnutí zatím není pravomocné, městský obvod se může odvolat.

Lesní škola v Ostravě funguje už téměř čtvrtstoletí. Děti jsou z učení v přírodě nadšené

Včera 11:25 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Lesní škola v Ostravě oslaví příští rok už čtvrtstoletí svého fungování. Za tu dobu prošlo výukovými programy desetitisíce dětí a z učení prožitkem přímo v přírodě jsou vždy nadšené. Lesní škola už má programy také například pro důchodce.

Rekonstrukce návštěvnického zázemí Domu umění v Ostravě je u konce. Galerie se tak znovu otevřela po půlroční pauze

Rekonstrukce návštěvnického zázemí Domu umění v Ostravě je u konce. Galerie se tak znovu otevřela po půlroční pauze pro návštěvníky, a to hned třemi ojedinělými výstavami. Odstartovala tak sérii akcí věnovaným oslavám sta let od vzniku této významné kulturní instituce.

V ostravských Heřmanicích slavnostně otevřeli novou hasičskou zbrojnici, má zlepšit zázemí i akceschopnost místních dobrovolných hasičů

V ostravských heřmanicích slavnostně otevřeli novou hasičskou zbrojnici, která má zlepšit zázemí i akceschopnost místních dobrovolných hasičů a je dalším krokem ke zlepšení připravenosti na mimořádné události.

V areálu Střední školy technické Opava rostou nové odborné dílny. Sloužit budou především studentům technických oborů

Moravskoslezský kraj staví v areálu opavského Kolofíku nové dílny pro studenty Střední školy technické Opava. Projekt za 72 milionů korun, z většiny hrazený z evropských zdrojů, má posílit odborné vzdělávání a reagovat na nedostatek řemeslníků.

DOPRAVNÍ REVUE: Most u Polska je hotový, doprava plynulejší. Kraj chystá i autobusy na vodíkový a elektrický pohon

Včera 14:50 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Řidičům se uleví na hranici s Polskem díky dokončené rekonstrukci mostu u Opavy. Moravskoslezský kraj zároveň chystá modernější a ekologičtější autobusovou dopravu – do regionu zamíří i vodíkové autobusy. A aktuálních dopravních tématech jsme v pořadu Dopravní revue mluvili s náměstkem hejtmana pro dopravu.

Hosté ve studiu: Jan Rýdl, mluvčí ŘSD

Včera 14:36 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Plány ŘSD v Moravskoslezském kraji na rok 2026