Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Účinnou ochranou před řadou nemocí je očkování

Očkování je zákrok, při němž se zdravý organismus záměrně setká s méně nebezpečným mikrobem nebo jeho fragmentem. Smyslem je zabránit vzniku infekčního onemocnění. Význam očkování jako té nejlepší prevence připomíná konání Světového imunizačního týdne ve dnech od 24. do 30. dubna.

Zdravotní pojišťovny některá očkování hradí z veřejného pojištění a také na ně přispívají v rámci nabídky preventivních programů. Podmínky a úhradu stanovuje zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění.

Očkování hrazená z veřejných prostředků

Z veřejných prostředků jsou v dětském věku hrazena pravidelná očkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli, hemofilovým infekcím, dětské obrně a virové hepatitidě B (kombinované vakcíny Hexacima - pro nezralé děti Infanrix Hexa) a očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (kombinované vakcíny M-M-RVaxpro, dříve Priorix). Pokud dítě ze zdravotní indikace nemůže být očkováno hexavakcínou, je mu hrazeno očkování kombinací nižších vakcín.

Hrazeným pravidelným očkováním je i očkování proti tuberkulóze u rizikových novorozenců, kteří přišli do kontaktu s nemocným TBC.

Z nepovinných očkování jsou dětem hrazena očkování proti pneumokokovým, meningokokovým infekcím a proti lidskému papilomaviru.

U dospělých je kromě pravidelného očkování proti tetanu co 10 - 15 let hrazeno očkování proti virové hepatitidě u chronicky nemocných zařazených do dialyzačních programů, očkování proti Covidu, proti tetanu při poranění, proti vzteklině při poranění neznámým zvířetem, dále lidem nad 50 let očkování proti klíšťové encefalitidě a osobám nad 65 let očkování proti pneumokokovým infekcím.

Očkování proti chřipce, pro které je nejvhodnější doba na přelomu října a listopadu, mají hrazeno zdravotničtí pracovníci, pacienti se závažným chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin nebo diabetem a takzvané rizikové osoby ve smyslu zákona a také pojištěnci, kteří jsou v dlouhodobé lůžkové péči nebo v domovech pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem.

Takzvané rizikové osoby ve smyslu zákona, tedy lidé s porušenou nebo zaniklou funkcí sleziny nebo po operativním odstranění sleziny, lidé s provedenou autologní nebo allogenní transplantací kmenových hemopoetických buněk, lidé se závažnými primárními nebo sekundárními imunodeficity, které vyžadují dispenzarizaci na specializovaném pracovišti a lidé po prodělané invazivní meningokokové nebo invazivní pneumokokové infekci mají bez ohledu na věk nárok na hrazené očkování proti chřipce, proti hemofilovým, pneumokokovým a meningokokovým infekcím.

Dalším hrazeným očkováním je takzvané zvláštní očkování, kdy pojišťovny hradí očkujícím lékařům aplikaci a vakcíny hradí stát. Jedná se o očkování proti virové hepatitidě B (osoby pracující na rizikových pracovištích (zdravotnictví, osoby poskytující terénní nebo ambulantní sociální služby, osoby pracující s uživateli drog), studenti středních a vysokých lékařských škol, lidé vystavení rizikové expozici biologického materiálu – po rizikovém kontaktu s nemocným či bacilonosičem nebo po poranění rizikovým předmětem, například injekční jehlou - nově přijaté klienty do domovů pro osoby se zdravotním postižením a do domovů se zvláštním režimem.

Očkování proti hepatitidě A + B je hrazeno příslušníkům integrovaného záchranného systému, očkování proti spalničkám zdravotníkům na pracovišti infekčním nebo dermatovenerologickém.

Pojišťovny hradí vakcínu a její aplikaci poskytovateli zdravotní péče

Lidem je z veřejného zdravotního pojištění hrazena takzvaná ekonomicky nejméně náročná varianta očkovací látky. Kromě očkovací látky je hrazena i její aplikace. Zdravotní pojišťovna vakcínu včetně aplikace uhradí přímo příslušnému poskytovateli zdravotní péče. Pojištěnec se může rozhodnout pro dražší variantu vakcíny a rozdíl v ceně zaplatí přímo smluvnímu poskytovateli, který očkování provede.

Zdravotní pojišťovny evidují jak počty pojištěnců, tak i náklady na jednotlivá očkování. „Například proti meningokoku se za rok 2021 nechalo naočkovat 21 679 pojištěnců České průmyslové zdravotní pojišťovny a loni už 32 417 pojištěnců. ČPZP na toto očkování vynaložila za oba dva roky téměř 172 milionů korun,“ přibližuje data mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Proti covidu se v roce 2021 chránilo očkováním 742 903 pojištěnců ČPZP, ale za rok 2022 už jen 296 372 pojištěnců. Snížený zájem je v tomto případě důsledkem celkové proočkovanosti a promořenosti populace a zároveň se v tom i promítá zmenšená obava z toho onemocnění.

Meziročně, i když mnohem mírněji než u covidu, opadl podle dat ČPZP zájem také o očkování proti pneumokokovým infekcím, kde za rok 2021 bylo očkováno 26 091 pojištěnců s náklady 40 218 992 korun a v roce 2022 to bylo 24 460 pojištěnců s náklady 37 130 368 korun.

Když očkování nehradí stát

V rámci preventivních programů přispívá ČPZP na očkování proti infekčním onemocněním nehrazeným z veřejného zdravotního pojištění, tedy těm, která si klient hradí v plné výši sám. Výše příspěvku pro děti a mládež do 17 let včetně je až 1500 korun, klientům nad 18 let pak ČPZP přispívá až 1000 korun. Klienti mohou příspěvek využít na jakékoliv očkování nehrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Příspěvek z fondu prevence se nevztahuje na doplatky za očkování vakcíny. Nedostanou jej pojištěnci, kteří mají očkování hrazeno plně nebo částečně z veřejného zdravotního pojištění.

Očkování patří v České průmyslové zdravotní pojišťovně k nejčerpanějším preventivním programům. Zatímco ale předloni vyplatila ČPZP z fondu prevence na očkování zhruba 51 milionů, loni to bylo jen přibližně 36 milionů. Na meziročním poklesu se podepsalo zejména to, že ubylo zájemců o příspěvek na nejžádanější očkování proti klíšťové encefalitidě, vzhledem k tomu, že je nabídl stát lidem od 50 let z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Příspěvek na toto očkování z preventivního programu loni čerpalo 23 221 klientů ČPZP, když v roce 2021 jich bylo 37 773. Celkově si o příspěvek na některé očkování požádalo předloni 57 547 a loni 41 602 pojištěnců ČPZP.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje přes 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.



Na zimu je Studénka vlastní technikou i lidmi připravená

Nastává druhá zimní sezona, kterou bude město, co se týče údržby komunikací, řešit vlastními silami. Na rozdíl od loňského roku je na ni se vším všudy připraveno. Vzniklo oddělení technických služeb, k dispozici jsou nové stroje i dostatek pracovníků.

Čtveřice mladíků na útěku z ústavu oloupila muže a pak nabourala ukradené auto

Dnes 11:44 | Nový Jičín | Lukáš Zavadil

Loupežné přepadení, krádež vozidla, nehoda a útěk z místa. Čtveřice mladistvých ve věku 16 až 17 let se na Novojičínsku během jediného dne dopustila několika trestných činů. Policisté je zadrželi během několika hodin díky rychlé operativní práci.

V Bruntále byli oceněni bezpříspěvkoví dárci krve z celého regionu

Dnes 12:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Více než 70 bezpříspěvkových dárců krve a krevní plazmy bylo na bruntálském zámku slavnostně oceněno za dosažené množství bezplatných darů krve. Jde o zcela výjimečnou záležitost, ve které MS a Olomoucký kraj patří k republikové špičce.

Frýdlantští školáci v rámci projektů řešili svou ochranu nejen v kyberprostoru

Na Základní škole Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí se žáci aktivně zapojili do projektových dnů s preventivním programem.

Znám je architekt, který zpracuje studii kulturního domu, včetně využití jeho okolí

Rada města vybrala architekty, kteří zpracují studii využití budoucího kulturního domu Nové Slunce. V prosinci se také město stane majitelem tohoto objektu.

Obě pobočky TIC Frýdek-Místek získaly po rekonstrukci moderní design

Turistům i místním opět slouží obě pobočky Turistického informačního centra Frýdek-Místek. Prošly totiž kompletní rekonstrukcí a stavební úpravou. Opravovaly se každá zvlášť a práce vyšly na více než 8 milionů korun.

Ostravští letečtí záchranáři spěchali k pacientce nezvykle po svých

Včera 23:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Úplně jiný způsob dopravy zvolili ve středu záchranáři, kteří jinak běžně k zásahům létají vrtulníkem. Tentokrát vzali své vybavení na záda a k pacientce ze své základny vyrazili pěšky. Případ byl totiž ohlášen v sousedním obchodním centru.

Nezákonně ozbrojený pytlák lovil na Karvinsku chráněné dravé ptáky

Včera 13:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ostravští celníci ze sekce pátrání Generálního ředitelství cel odhalili osoby, které neoprávněně nakládaly s chráněnými živočichy. Realizace trestního spisu proběhla v březnu na Karvinsku. Celníci při domovních prohlídkách ve spolupráci s inspektory České inspekce životního prostředí zajistili celkem 18 živých neoprávněně držených exemplářů.

Armáda zaujala studenty interaktivním workshopem

Včera 19:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Přiblížit žákům hlavní témata "Přípravy občanů k obraně státu" (POKOS), představit současnou armádní techniku a také možnost si většinu činností vojáků prakticky vyzkoušet, tak vypadaly projektové dny s Armádou České republiky na Střední škole techniky a služeb v Karviné a na Mendlově gymnáziu v Opavě.

Žáci ZŠ Žákovská v Havířově se zapsali do České knihy rekordů za nepřetržitou resuscitaci

Žáci a studenti se na ZŠ Žákovská v Havířově zasadili o zápis do České knihy rekordů, a to za nepřetržitou resuscitaci. Akci, která měla celkově edukační podtext, pro ně připravila nezisková organizace Sportovní-klub.cz.

Povodněmi poškozená pyrotechnika byla spálena. O její odvoz se postaral záchranný útvar hasičů

Další nebezpečný následek povodní byl odstraněn. Z areálu ostravské firmy na výrobu pyrotechniky byly odvezeny veškeré poškozené produkty. O bezpečnou přepravu se postaral záchranný útvar hasičů z Hlučína a samotná likvidace pyrotechniky byla provedena v Ralsku.

Velké finále Líhně se blíží: Čtyři kapely zabojují o hlavní ceny

Včera 13:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ve čtvrtek proběhnou zřejmě nejdůležitější koncerty 23. ročníku největší klubové soutěže hudebníků v Česku – Líheň. Ve dvou klubech, havířovské Stolárně a karvinském Hard Cafe, se utkají semifinalisté, aby rozhodli o tom, které čtyři kapely postoupí do Velkého finále a které dvě zůstanou těsně přede dveřmi hlavního boje. Účast je mezinárodní, a složení stylů a kapel je velmi pestré.

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě slavnostně pokřtila jubilejní desátou audioknihu

Nevidomí a slabozrací mají nově k dispozici další audioknihu, v pořadí už desátou, která byla vydána v rámci edice Regionální audiokniha. Tentokrát se mohou zaposlouchat do románu Železné katedrály.

Policisté zadrželi recidivistu, který se vloupával do různých objektů v Ostravě

Včera 9:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Spolupráce mezi kriminalisty z Ostravy-Poruby, Vítkovic a Hrabůvky vedla k úspěšnému zadržení podezřelého muže, který se dopustil série vloupání. V průběhu tří měsíců policie obdržela několik oznámení o vloupání do různých objektů, od sklepních prostor až po velkosklady a kanceláře.

Listopadové Vánoce prožily děti v Dětském domově ve Vrbně pod Pradědem díky originálnímu projektu

26. listopadu 2024 21:48 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V dětském domově ve Vrbně pod Pradědem dostaly děti předčasnou vánoční nadílku. Listopadových Vánoc si užily díky originálnímu nápadu a projektu skupiny fotbalových a hokejových karet. Autor projektu získal potřebné finance z aukcí sportovních karet, které poslali lidé.

Obce získají od hejtmanství podporu na infrastrukturu a veřejné projekty

26. listopadu 2024 17:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Moravskoslezský kraj připravil v rozpočtu téměř 30 milionů korun na projekty menších obcí. Podpora se zaměří na rekonstrukce a výstavbu venkovské infrastruktury a na neinvestiční projekty, s cílem zlepšit život místních obyvatel. Výzva bude otevřena od 2. ledna 2025, rozhodovat o dotacích bude březnové zastupitelstvo.