Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mezinárodní festival outdoorových filmů je u konce - 10. ročník 2012

Desáté výročí festivalu je za námi, nejúspěšnější filmaři byli oceněni a my se jdeme podívat, co nám 10. ročník přinesl. Kolem 90 filmů se promítalo v rekordních 35 městech České a Slovenské republiky. Oficiálně byl zahájen v Ostravě 12. října a slavnostně ukončen, kde jinde než v Praze, v kině Lucerna 8. prosince.

Slavnostní zakončovací večer s předáním cen vítězným filmům se ujal stejně jako v loňském roce známý cestovatel a filmař Petr Horký. Přítomna byla celá řada osobností z oblasti sportu a kultury a také spolupořadatelé a partneři festivalu. Nejlepším filmem, který dostal ocenění GRAND PRIX celého letošního festivalu se stal obhájce titulu s cestopisným filmem Pygmejovia - Deti džungle, zachycující život nejmenších lidí na světě, civilizací neposkvrněných Pygmejů. Pavol Barabáš ze Slovenska obdržel také 3. cenu v kategorii B se snímkem Príbehy tatranských štítov a nese si skvělou bilanci: tři přihlášené filmy z toho dva oceněné a jeden s postupem do soutěže. To je nevídané.

Čestným hostem byl Krzysztof Wielicki z Polska - světová ikona himálajského horolezectví, který se ujal role předávání cen v kategorii horolezeckých filmů. Sám si k závěru večera převzal velmi cennou trofej za celoživotní přínos, kterou mu předal loňský obdržitel Richard Konkolski (USA - ČR) - světová extratřída mořeplavectví. Druhou zvláštní cenou, kterou předávali oba čestní hosté, byla cena za český horolezecký výstup roku. Tu obdržel horolezec MUDr.Pavel Bém, který 1.8. stanul jako třetí čech v historii s Peterem Hámorem na vrcholu K2. Kromě sportovních osobností se ukázali na jevišti také představitelé kulturního života. Například Olga Sommerová - významná česká dokumentaristka představila svůj nový film Věra 68, ve kterém byla hlavní aktérkou Věra Čáslavská - sedminásobná olympijská vítězka. Obě dámy dohromady předávaly ceny nejlepším filmařům z kategorie dobrodružného a sportovního filmu, mezi kterými vyhrál světoznámý tvůrce z Rakouska Gerald Salmina s filmem The Felix Baumgartner Story. Film pojednává o nejlepším BASE jumperem Felixem Baumgartnerem, který mimojiné svým posledním projektem „skoku ze stratosféry" překonal jako první člověk na světě rychlost zvuku při letu volným pádem. Pro cenu si na pódium přišel Vítek Ludvík, který jako profesionální fotograf firmy Red Bull byl účastníkem na Geraldově jiném snímku Mt. St. Elias. Nejlepším filmem se stal emoční snímek Máš jen jednu šanci od Bernarda Hynka, který se také jednoznačně nejvíce líbil divákům a právem tak získal Zvláštní cenu diváka.

Dalším olympionikem, který se aktivně účastnil, byl Vavřinec Hradilek. Stříbrný kajakář z Londýna předával kategorii vodních filmů. Nejlépe uspěl v této kategorii snímek Apneaman na Valhalle - Kanárské ostrovy a jeho tvůrce Vlastimil Urban. V cestopisném žánru si cenu za 1. umístění převzal Miloslav Haluza, který v minulém roce obstál v ocenění mezi amatéry. S velkým zadostiučiněním a překvapením si převzal cenu od dvojnásobného mistra světa v biketrialu Josefa Dresslera.
Mezi dalšími zajímavými osobnostmi se účastnili Steve Lichtag - mistr podvodního filmu, který v současnosti dokončuje velký 3D projekt, Václav Novotný - radní hlavního města Prahy, Volf Jaroslav - olympijský kajakář, Červinka Jan - horolezecká legenda československého horolezectví, paní Dáša Havlová - majitelka paláce Lucerna a další...


Diváci mohli shlédnout několik kulturních představení. Vystoupení skupiny KINTARI a Čínského draka představila ojedinělý indonéský tanec. Posluchačskému uchu neunikli líbivé tóny poetického klavíristy Richarda Vaculy a jemný zpěv Melis Soyaslanové, která přiletěla zazpívat z Londýna. Z dalších zajímavých programů stojí za zmínku Olga Sommerová a její prezentace nového filmu Věra 68. Další hudební představení si připravili Pavla a Michal Tesařovi, kteří zahráli na housle a klavír. Mistr světa Pepa Dresler pro změnu předvedl biketrialovou show. V závěru programu se také uskutečnily dva křty knih. Ten první byl pro Richarda Konkolského a jeho novou knihu Bouře před Bermudami a ten druhý pro velmi netradiční outdoorovou knihu Drama před kamerou od Jiřího Kráčalíka a filmaře festivalu.

Celý program byl vysílán v přímém přenosu Televize Noe, televize dobrých zpráv.

Více informací naleznete na www.outdoorfilms.cz.



Bruntálský krystalek 2025 - setkání otužilců na bruntálském Kobylím rybníku

Včera 16:03 | Bruntál | Karel Soukop

Letošní sekání otužilců na rybníku v centru města bylo dokonalou prověrkou odvahy i odolnosti účastníků akce. Teploměr se zastavil na sedmi stupních pod nulou. Voda měla nulu, což je pro otužilce ideální stav, kdy vstupují do vody, teplejší, než vzduch.

Messalina podpořila mladé kapely na speciálním koncertě v karvinském klubu Hard Cafe

27. prosince 2025 14:33 | Karviná | Gabriela Stašová

Karvinský klub Hard Cafe se otřásl v základech, tentokrát to však měli na svědomí mnohem mladší muzikanti, než je zvykem. Kapela Messalina na svůj speciální koncert přizvala mnohem mladší hudební kolegy a ti ukázali, že v nich dřímá talent a touha něco dokázat.

Při čelním střetu škodovky s volvem na Rýmařovsku se zranilo 8 lidí

Včera 8:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

K vážné dopravní nehodě mezi obcemi Stará Ves a Žďárský potok na Bruntálsku spěchali v sobotu odpoledne záchranáři a policisté, aby tam pomohli několika zraněným. Příčinou by mělo být nečekané přejetí jednoho z osobních aut v zatáčce do protisměru.

V Palkovicích se hrál vánoční florbalový turnaj o pohár starosty

Včera 10:06 | Palkovice | Libor Běčák

Tradiční vánoční turnaj ve florbale se hrál na konci prosince v palkovické sportovní hale.

Vedení Frýdku-Místku poděkovalo zaměstnancům sociálních služeb

Včera 9:49 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Pro zaměstnance a klienty svých organizací si vedení města každý rok připraví drobné dárky. Výjimkou nebyly ani letošní Vánoce. Dárkem byl kalendář s informacemi o Frýdku-Místku.

Pomoc záchranářů si v MSK o Vánocích vyžádala více než tisícovka lidí

27. prosince 2025 13:21 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na nedostatek práce během tři vánočních dnů si zdravotníci záchranné služby v Moravskoslezském kraji rozhodně nemohli stěžovat. Celkem zasahovali o 1073 lidí.

30 let Okresní hospodářské komory v Karviné přineslo spoustu milníků a úspěchů

27. prosince 2025 14:35 | Karviná | Gabriela Stašová

Okresní hospodářská komora oslavila 30 let svého fungování. Za tu dobu sdružovala a pomohla spoustě podnikatelských subjektů k lepšímu fungování a zaštítila další služby.

Pokladničky jsou zapečetěny, Tříkrálová sbírka klepe na dveře

26. prosince 2025 11:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Charita se intenzivně připravuje na Tříkrálovou sbírku. Oslovuje dobrovolníky, chystá kostýmy, koruny a pečetí pokladničky. Koledníci vyrazí do ulic zkraje ledna.

Karvinští otužilci se sešli na Štědrý den, otužili svá těla a utužili každoroční tradici

27. prosince 2025 8:58 | Karviná | Gabriela Stašová

Karvinští otužilci se opět sešli na Karvinském moři i na Štědrý den dopoledne, aby shrnuli celý svůj rok a zakončili jej svým odvážným koníčkem. Otužování má v Karviné tradici a každým rokem se v tento den sejdou na Karvinském moři desítky příznivců otužování.

Před svinovským kostelem stojí unikátní betlém

25. prosince 2025 9:38 | Ostrava-Svinov | Pavel Straka

Ve Svinově letos poprvé vznikl obecní betlém. Nejde však jen o vánoční dekoraci, ale o nový symbol setkávání, který má lidem v uspěchané době připomenout klid a pospolitost.

56letý muž oznámil na tísňové lince, že usmrtil svého známého, pak zavěsil. Policie zveřejnila další informace k tragédii ve Vratimově

25. prosince 2025 19:19 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policie zveřejnila další informace ke štědrovečerní tragické události ve Vratimově na Ostravsku. Policisté obvinili muže středního věku ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy. Kriminalisté pokračují v intenzivním vyšetřování.

Vražda na Štědrý den v domě ve Vratimově? Policie zadržela podezřelého

24. prosince 2025 16:29 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté vyjížděli na Štědrý den dopoledne k tragickému případu do Vratimova na Ostravsku. V jednom z domů nalezli muže bez známek života. Policie potvrdila, že šlo o násilnou smrt, případem se nyní zabývají krajští kriminalisté.

Nedorazila k lékaři a má vypnutý telefon. Rodina měla strach o život ženy z Havířova

23. prosince 2025 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Rodina i policisté intenzivně pátrali po mladé ženě z Havířova. Nedorazila k lékaři a měla vypnutý telefon. Rodina měla strach o její život. Po několika hodinách od zveřejnění pátrání se žena vrátila domů.

Těšínské divadlo je otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci

23. prosince 2025 13:25 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Rekonstrukce Těšínského divadla přinesla moderní technické zázemí, nové prostory pro diváky i umělce a zároveň vzniklo úplně nové Divadelní a kulturní centrum. To má rozšířit nabídku kulturního vyžití v Českém Těšíně.