Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Má vlast – symbolický vstup do nového roku s Janáčkovou filharmonií

Říká se, že vlast má každý pouze jednu, ale přesto existuje vlast, která může být pokaždé jiná. Ano, je to Má vlast Bedřich Smetany, která zazní na Novoročním koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava 3. ledna 2013 v 19 hodin ve společenském dále DKMO.

Nad slavnostním vstupem Janáčkovy filharmonie Ostrava do nového roku převzal záštitu primátor města Ostravy Ing. Petr Kajnar. Cyklus šesti symfonických básní Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor a Blaník je nejen vrcholným dílem Smetanovým a české klasiky vůbec, ale i jedním z vrcholných vlasteneckých manifestů, spjatých ideou vlasti, národa a slávy. Programová skladba vyrůstá z českých mýtů a oslavuje českou minulost, krajinu i lid - a předpovídá slavnou budoucnost českého národa.

Toto dílo bylo již uvedeno i nahráno nesčíselněkrát (např. JFO nahrála Mou vlast s Theodorem Kucharem v roce 2007 a B. Morrison ve svém hodnocení mimo jiné píše: „Provedení skladeb je prvotřídní z hlediska kvality, energie i emotivnosti. A právě v tom spočívá hodnota nahrávky a tím se záviděníhodně odlišuje od ostatních.").

Silně emocionální náboj mělo uvedení cyklu Českou filharmonií pod taktovkou Václava Talicha v tragickém roce 1939, na druhé straně úplně jinak zněla Má vlast oslavující znovu nabytí svobody v roce 1990 za řízení Rafaela Kubelíka. Stalo se zvykem cyklus hrát při nejrůznějších státních příležitostech. To je také jeden z mnoha důvodů, proč zrovna tato skladba zazní na Novoročním koncertu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Orchestr řídí Jakub Klecker.



Řidiči v Havířově museli platit pokuty a odtahovou službu, když blokovali čištění ulice

Dnes 11:23 | Havířov | Bára Kelnerová

Blokové čištění komunikací v Havířově opět zkomplikovali řidiči, kteří nerespektovali dopravní značení. Ve Fibichově ulici, která měla být prázdná, zůstaly tři desítky aut.

Pietní akt u památníku v Hrabyni připomněl 81. výročí osvobození

Dnes 9:41 | Celý MS kraj | Libor Běčák

O státním svátku Dne vítězství 8. května se v Památníku II. světové války v Hrabyni konal tradiční pietní akt připomínající nejen Ostravsko-opavskou operaci. Lidé se mohli zúčastnit nejen piety, ale prošli si také multimediální expozici a zaujal je i doprovodný program.

Lidé si užili dobrot a muziky na Pojez festu v Dolních Vítkovicích

Dnes 12:59 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová

V Dolní oblasti Vítkovic letos opět odstartoval gastronomický Pojez fest. Moravskoslezský kraj touto akcí podporuje podnikatele v gastrooborech a současně také propaguje zajímavá turistická místa na Technotrase.

Motorkářské Vítání jara 2026 zaplnilo centrum Bruntálu stovkami motorek

Včera 19:15 | Bruntál | Karel Soukop

Již posedmnácté se do centra Bruntálu sjely stovky motorek a především motorkářů na akci Vítání jara. Ani chladnější počasí neovlivnilo jejich množství a účast návštěvníků z města i okolí.

Charitativní běh Křídla dětem pomohl malým pacientům FNO. Vybralo se 200 tisíc korun

7. května 2026 14:01 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Charitativní běh Křídla dětem v Porubě opět spojil stovky lidí pro dobrou věc. Výtěžek ze startovného podpoří malé pacienty na oddělení traumatologie a chirurgie Fakultní nemocnice Ostrava.

MSN Krnov pořádala první Den zdraví po sloučení nemocnic Bruntál, Krnov, Rýmařov

9. května 2026 15:44 | Bruntál | Karel Soukop

Ve velkolepém stylu uspořádala krnovská nemocnice letošní den zdraví. Byl první po sloučení všech tří nemocnic v okrese a navíc se konal v prostorách unikátního rehabilitačního respiria.

Nová cyklostezka na Vítkovsku zkracuje cestu z Březové do Lesních Albrechtic

7. května 2026 12:03 | Bruntál | Karel Soukop

Dlouhou objízdnou cestu z Březové do Lesních Albrechtic na Vítkovsku nově zkracuje právě otevřená kvalitní stezka pro pěší i cyklisty. Stezka kromě spojení obcí a jejich obyvatel poslouží také turistům a široké veřejnosti. Cesta k vzniku nebyla jednoduchá. Musela překonat projekční i majetkové překážky. Základ její výstavby byl dán již v minulém volebním období, v roce 2023.

Hasiči v Karviné testovali ulice. Projeli by k vašemu domu včas?

7. května 2026 20:50 | Karviná | Anna Břenková

V Karviné proběhla velká kontrola průjezdnosti ulic pro hasičské vozy. Hasiči se společně se strážníky zaměřili na místa, kde bývá problém projet k případnému požáru. Řidiči v Karviné tentokrát parkovali ohleduplně a cesta pro hasiče zůstala volná.

Škola má v důsledku havárie potrubí nové toalety

8. května 2026 8:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Havárie odpadního potrubí uzavřela v únoru troje toalety na Základní škole Sjednocení. Teď už jsou stavební práce hotovy a škola se po více než šedesáti letech dočkala i lepšího komfortu.

Soutěž na opravu historické sýpky pokračuje. Podobu navrhne 7 architektonických kanceláří

7. května 2026 12:55 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Záchrana historické svinovské sýpky rychle pokračuje a zastupitelstvo města už vybralo architektonické kanceláře, které navrhnou definitivní podobu budovy a jejího okolí. Na podzim by měl být znám vítěz této soutěže.

SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb pořádala soutěž pro kadeřníky a kosmetičky

7. května 2026 9:14 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Kosmeticko-kadeřnická soutěž má na SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku už svou dlouhou tradici. O letošní ročník ve znamení Random Colours byl i letos velký zájem.

Střední zdravotnická škola rozjela projekt Nutrifest

7. května 2026 9:11 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická pořádala studentskou nutriční konferenci s názvem Nutrifest. Místem konání se stalo Národní zemědělské muzeum v Dolních Vítkovicích.

Gymnázium P. Tigrida v Ostravě pořádá zajímavou výstavu

7. května 2026 9:07 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

Jazykové gymnázium Pavla Tigrida v Ostravě - Porubě pořádalo 8. ročník Mezinárodní výtvarné soutěže s názvem Zažij Barvy. Vernisáž výstavy se konala pod záštitou Francouzské ambasády a Francouzského institutu.

Ve Štramberku vykolejil poslední vůz nákladního vlaku s vápnem

6. května 2026 16:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve středu dopoledne vykolejil ve Štramberku poslední vůz nákladního vlaku, který převážel vápno. Událost zastavila provoz na železnici mezi stanicemi Štramberk a Kopřivnice. České dráhy nasadily náhradní autobusovou dopravu.

Umělecké Ceny Jantar jsou rozdány, cenu za celoživotní přínos převzal Petr Rotrekl

6. května 2026 14:21 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

V ostravském KD Poklad byly slavnostně předány umělecké Ceny Jantar. Ocenění patří osobnostem spjatým s Moravskoslezským krajem. Cenu za celoživotní přínos převzal Petr Rotrekl.

Roční dítě se v Orlové opařilo kávou i 6 zraněných u nehod. Vrtulník měl za den 5 vzletů

6. května 2026 14:14 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Náročný den mají za sebou ostravští letečtí záchranáři. Zasahovali u ročního dítěte, které se opařilo kávou. Poté si je k dalšímu popálenému vyžádali zlínští kolegové. Další zásahy měli u dopravních nehod, při kterých se zranilo 6 lidí. V jednom případě nedal 80letý řidič přednost.