Rada Moravskoslezského kraje schválila Memorandum o spolupráci se Skupinou ČEZ. Zástupci nejvýchodnějšího kraje České republiky získají v rámci projektu Elektromobilita ČEZ dva elektromobily Peugeot iON. Vozidla dostanou v květnu 2013 a budou je mít k dispozici na dobu tří let. Zaměstnanci krajského úřadu využijí elektromobily při plnění svých pracovních povinností, zejména pro jízdu po Ostravě a v jejím blízkém okolí.
„Moravskoslezský kraj je historicky prvním krajem, který se stal naším partnerem při propagaci elektromobility. Jedním z prvních konkrétních společných plánů je výstavba veřejné dobíjecí stanice před budovou krajského úřadu. V Ostravě už máme dobíjecí stanice dvě a chceme jejich počet postupně navyšovat. Skupina ČEZ také provozuje v Ostravě dva elektromobily pro běžné pracovní úkoly techniků společnosti ČEZ Měření," upřesňuje podobu spolupráce Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie společnosti ČEZ.
Náklady na instalaci a provoz dobíjecí stanice před budovou krajského úřadu si mezi sebou oba subjekty rozdělí. Kraj uhradí výstavbu přípojky elektrické energie a s tím spojené práce, ČEZ nainstaluje stanici a zaplatí náklady na zde odebranou elektřinu.
„Pro spolupráci jsme se rozhodli v rámci svého zodpovědného působení v oblasti životního prostředí, které je v souladu s environmentální politikou a cíli, jež si kraj stanovil v rámci systému EMAS, tj. Eco Management and Audit Scheme. Automobily na tradiční paliva používáme denně při vyřizování pracovních povinností. Při jejich výměně za elektromobily se výrazně sníží produkované emise, hlučnost i náklady na provoz," říká Miroslav Novák, hejtman Moravskoslezského kraje.
Po úspěšné spolupráci s různými subjekty z komerční sféry se do projektu Elektromobilita ČEZ začínají zapojovat i města a kraje. Dlouhodobě je partnerem projektu město Vrchlabí a prvním krajským městem, které se k projektu připojilo, byly Pardubice. Z krajů je prvním Moravskoslezský kraj.