„Je to na vybojování dobré cesty pro náš kraj," uvedl prezident Sdružení pro rozvoj MSK Pavel Bartoš, když předával hejtmanovi valašku. Hornický kahan dostal hejtman od víceprezidenta Sdružení a předsedy představenstva společnosti OKD Jána Fabiana jako symbol naděje, ohně a budoucnosti.
„Děkuji, budu je asi potřebovat. Mou ambicí je dostat region z posledních míst, kdy je centrálními orgány opomíjen, pokud jde o přísun finančních prostředků, přestože je třetím největším podílníkem HDP v Česku, alespoň do středu tabulky," řekl Miroslav Novák s tím, že jediná cesta, jak toho dosáhnout, je, že budou všichni v kraji táhnout za jeden provoz. Hejtman se se členy Sdružení také shodnul, že k hlavním cílům dalšího rozvoje kraje patří zvýšení účinnosti vědy, výzkumu a odborného vzdělávání a zlepšení spolupráce v rámci příhraničních euroregionů, včetně zlepšování pozitivního vnímání Moravskoslezského kraje, dále také dobudování základní páteřní dopravní sítě regionu, zejména kapacitního napojení na Slovensko, či snižování znečištění ovzduší, také jeho energetická a surovinová soběstačnost.
„Nečeká nás lehký úkol, věřím, že se nám to ale společně podaří," dodal Pavel Bartoš.
Právě připravovaná aktualizace Dohody o spolupráci Sdružení pro rozvoj MSK, Krajské hospodářské komory MSK s Moravskoslezským krajem má pomoci k dosažení dlouhodobých cílů a při řešení problémů, které region má.
„Dohoda o spolupráci se připravuje, upřesňují se jednotlivé body. Podepsat bychom ji měli v červnu letošního roku," uvedla generální ředitelka Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje Kateřina Huvarová.
„Pět až deset cílů, které si vytýčíme a budeme za ně bojovat, může posunout region dál," řekl hejtnam Miroslav Novák. Kraj, Sdružení a hospodářská komora chtějí dále konstruktivně spolupracovat a koordinovat svou činnost v oblastech celkového regionálního rozvoje, podpory podnikání či v oblasti partnerství. Signatáři chtějí spolupracovat například při tvorbě strategických dokumentů a to tak, že zástupci Sdružení i komory budou přizváni do skupin a týmů, které řeší rozvojové projekty, dokumenty pro příští plánovací období 2014-2020, či tvorbu nových zákonů. Signatáři dohody se chtějí rovněž vzájemně informovat a koordinovat odborná jednání v rámci regionální tripartity, Paktu zaměstnanosti či ESÚS Tritia, dále pořádání konferencí, seminářů či výstav. Chtějí také spolupracovat při organizování zahraničních návštěv či misí a podobně.