„K racionálnímu rozhodnutí, například o stavbě rodinného domu, je dnes mimořádně důležitá energetická uvědomělost, tedy dostatečné znalosti o energiích, životním prostředí i ekonomii. Gramotnost lidí v této oblasti se projeví individuálně například v následných nákladech na energie konkrétního domu, globálně pak ve vývoji spotřeby energií v celé společnosti. Mezinárodní studie potvrdily, že vzdělávání lidí v této oblasti je efektivní a přináší úspory energie i podporu energetické účinnosti," vysvětlil smysl iniciativy výkonný ředitel klastru Jan Poledník.
Projekt Energetická gramotnost začal na jaře sérií seminářů, kterých se v první pasivní administrativní budově v České republice, v níž má sídlo ostravská společnost INTOZA, zúčastnilo přes 400 lidí. Na podzim chystají organizátoři netradiční workshopy, které zájemce seznámí s využitelností obnovitelných zdrojů energie, a to prostřednictvím speciálních výukových modelů i samotného domu s energetickou náročností. Workshopy budou probíhat na konci října ve Výzkumném a inovačním centru Moravskoslezského dřevařského klastru v areálu stavební fakulty VŠB-TUO. Podrobnější informace o workshopech i celém projektu jsou k dispozici na webu www.energetickagramotnost.cz.
Moravskoslezský energetický klastr
Sdružuje 21 firem a organizací působících v energetice a teplárenství. Je aktivní v energetickém výzkumu a vývoji a snaží se propagovat energetickou gramotnost mezi širokou veřejnost. Vizí klastru je do 10 let zajistit pro Moravskoslezský kraj energetickou soběstačnost v souladu se zásadami trvale udržitelného rozvoje.