Kupující by měl v této souvislosti znát výši družstevního podílu, výši plateb za služby a příspěvku do fondu oprav, závazky družstva, především výši zatím nesplaceného investičního úvěru, hospodaření družstva. Důležité jsou také vnitřní vztahy mezi jednotlivými družstevníky a vedením družstva.
I o družstevní byt lze přijít, a to v případě dluhů. Exekutor může exekucí zajistit členský podíl, a pokud byla exekuce vyšší, než hodnota tohoto podílu, další dluhy zůstávají.
Ovšem problémy mohou nastat i na straně družstva a jeho předlužení. Družstevník ručí za závazky družstva pouze do výše nesplacené anuity. V případě konkursu je situace složitější.
Družstevní byty jako součást majetku družstva spadají do konkursní podstaty, nicméně ustanovení § 711 občanského zákoníku chrání nájemce před výpověďmi z nájmu ze strany vlastníků domu. Je-li prohlášen konkurs na majetek vlastníka domu, po prodeji domu v konkursním řízení dojde ke změně vlastníka a nový vlastník vstupuje do práv a povinností úpadce vyplývajících z nájemních smluv. Smlouvy musí respektovat, nemůže nájemce nutit k uzavření nových, pro ně nevýhodnějších smluv. Nájemce bytu nemůže ovlivnit jednání vlastníka domu, nemůže zabránit tomu, aby se dostal do situace, kdy může být na jeho majetek prohlášen konkurs.
Zmíněné ustanovení chrání nájemce družstevních bytů pouze po dobu, po kterou zůstává byt, respektive dům ve vlastnictví úpadce. Po změně vlastníka domu družstevníci nesou odpovědnost za jednání úpadce bytového družstva, za jehož činnost jsou odpovědni, a kterou mohli ovlivnit. U členů bytového družstva je právním důvodem nájmu bytu členství v družstvu a nezbytným předpokladem existence družstevního bytu v družstevním domě. Toto realizací konkursní podstaty zaniká.