MUDr. Irina Chmelová, Ph.D., MBA, přednostka Kliniky léčebné rehabilitace FNO, akcentuje, že důraz byl kladen především na maximální komfort poskytovaný pacientům. „Tomu odpovídá jak zvýšení počtu pokojů z původních devíti na nynějších deset při zachování stejné kapacity, tedy dvaceti pěti lůžek, tak především fakt, že lůžková část, v níž jsou pokoje pacientů, sociální zařízení i prostor určený ke stravování, je nyní zcela bezbariérová. Největších změn doznala právě sociální zařízení, v nichž je vše přizpůsobeno potřebám imobilních pacientů, včetně nejrůznějších detailů. Šlo nám o to, aby se lidé, kteří mají problém s mobilitou, u nás cítili zcela komfortně a také bezpečně."
Právě na bezpečí, které Fakultní nemocnice Ostrava jako nositel mezinárodního osvědčení společnosti Joint Commission International (JCI) svým klientům zaručuje, bylo vedle maximálního pohodlí pacientů další prioritou. „Do této sféry spadají nejen samotné bezbariérové úpravy prostor, ale také další kroky. Vedle bezpečnostních zařízení, kterými si pacienti mohou sami velmi komfortně a bezpečně přivolat pomocný personál, jde například o zabezpečení vstupu na oddělení, kam nyní vstoupí pouze ten, kdo je k tomu oprávněn, nebo vpuštěn sesterským personálem. Vzrostl také počet nouzových východů ze dvou na tři, což v případě potřeby umožní plynulou a rychlou evakuaci všech imobilních pacientů."
Během stavebních úprav, které mimo jiné zahrnovaly výměnu rozvodů elektřiny, vody, ústředního topení, zdravotechniky i vzduchotechniky, vznikl i samostatný nadstandardní pokoj a byla zastíněna část pokojů orientovaných na sluneční stranu. Dbalo se také na světlost a optimisticky laděnou barevnost pokojů. „Díky rekonstrukci se výrazně zlepšily rovněž pracovní podmínky našich zaměstnanců," uzavírá MUDr. Irina Chmelová, Ph.D., MBA.