Výsadbu alejí podporuje Nadace ČEZ už čtvrtým rokem, doteď města a obce z poskytnutých grantů obnovily či nově vysadily už 88 stromořadí s více než 10000 stromy a keři. „Od starostů jsme se s překvapením dozvěděli, že jsme jediný subjekt, který výsadbu alejí dlouhodobě podporuje. O to víc nás těší velký zájem obcí i jejich obyvatel," řekla Michaela Žemličková, místopředsedkyně správní rady a ředitelka Nadace ČEZ.
Nyní otevřené grantové řízení je určeno pro ty, kteří chtějí sázet už letos na jaře. Ti, kteří preferují podzimní termín výsadby, budou moci podat žádost v průběhu července. Navážou tak na obce Bolatice, Dolní Lutyně a Šilheřovice, které vloni vysázely dohromady 115 stromů v hodnotě přes 580 000 Kč. Zatímco v Bolaticích vznikla zbrusu nová dubová alej, v Šilheřovicích vysadili český národní symbol lípu srdčitou a v Dolní Lutyni obnovili bukové stromořadí.
Vzhledem k alarmujícímu úbytku tradičních stromořadí se ochraně veřejné zeleně začalo více věnovat i Ministerstvo životního prostředí ČR a vyhláškou platnou od poloviny července zpřísnilo podmínky pro kácení alejí. Ty totiž vedle své estetické funkce přispívají ke snížení prašnosti a hlukové zátěže, pohlcují oxid uhličitý a díky přirozenému stínu poskytují lidem úlevu při vysokých vedrech. „Aleje jsou nejen esteticky a urbanisticky hodnotné, ale mají i praktický význam. Poskytují ochranu před slunečním zářením, prachem a hlukem a každý průměrně vzrostlý strom vyprodukuje během jediného dne množství kyslíku potřebné až pro deset lidí," připomíná botanik Václav Větvička.
Veškeré potřebné informace o grantovém řízení Stromy, pravidla i formuláře najdete na webu Nadace ČEZ.
Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.
Více informací na www.nadacecez.cz