Předlohou inscenace se stala kniha „Daleko, nebo blízko?", kterou napsala polská autorka Anna Onichomowska pro děti od pěti let. Zábavnou formou je v ní učí vnímat relativitu dimenzí a úhlů pohledu. Maličký a Veliký jsou kamarádi. Maličký je tak malý a Veliký tak velký, že Veliký může Maličkého nosit na klobouku nebo v kapse. Z tohoto rozdílu mezi nimi někdy vznikají drobné spory: Bydlí teta Pelágie daleko, nebo blízko? Je jejího dortu pro ně příliš mnoho, nebo docela málo? Stojí sluníčko vysoko, nebo nízko? Je rybník, kam se jdou spolu koupat, hluboký, nebo mělký? Když si však oba uvědomí, že rozdíly mají i značné výhody, že jeden by nemohl být bez druhého a že oběma stejně svítí Sluníčko, poradí si v jakékoli situaci.
Námět na interaktivní divadlo pro nevidomé děti v knize objevil člen ateliéru DLO Petr Dvorský, který pro hru sám také navrhl a vyrobil loutky. Herec DLO Martin Legerski knihu přeložil do češtiny, vybral několik příběhů pro jevištní adaptaci a složil k nim hudbu. V týmu, který doplnila Pavla Masaříková, tak vznikla mimořádná inscenace, jejíž děj mohou malí diváci se zrakovým postižením vnímat a prožívat ostatními smysly - hmatem, sluchem, vůněmi. Tomu odpovídá i precizní zpracování speciálně vyrobených loutek, které jsou navíc vytvořeny z materiálu příjemného na dotek, nebo použití netradičních hudebních nástrojů. Patří k nim kalimba - jde o druh perkusního nástroje, na který se hraje pomocí palců brnkáním na kovové struny. Tradičně se používá v Africe jako doprovod při zpívání.
Jednotlivá představení jsou určena pouze malým skupinkám dětí do 10 let (a samozřejmě jejich dospělému doprovodu). Během nich se herci (tvůrci inscenace Petr Dvorský, Martin Legerski a Pavla Masaříková se zhostili i této úlohy) i loutky budou každému malému divákovi osobně věnovat a děti se samy stanou součástí pohádkového děje. Pro první představení DLO oslovilo Společnost pro ranou péči v Ostravě, která pomáhá rodinám dětí se zrakovým postižením. Premiéra se odehraje na alternativní scéně 5. února dopoledne v 10 hodin.