Vítězem se stal Martin Raszyk z Gymnázia Karviná, na druhém místě se umístil Václav Miřátský z Gymnázia Pelhřimov a třetí příčka patřila Martinovi Horovi z Gymnázia Plzeň. Nejúspěšnější řešitelé budou během července reprezentovat Českou republiku na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Kazachstánu. Od partnera soutěže, Skupiny ČEZ, každý z nich získal příspěvek 10 000 Kč na další vzdělávání.
Účastníci 55. ročníku Fyzikální olympiády řešili úlohy, které se v běžných učebnicích nevyskytují, a které by svou náročností mnohdy překvapily i samotné učitele. Nad výsledky čtyř teoretických a jednoho experimentálního příkladu si tento týden lámalo hlavu čtyřicet šest středoškoláků. „Studenti každý den počítali a měřili. Odpoledne následoval kulturní či vzdělávací program. Navštívili fyzikální laboratoř Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a také se zúčastnili zajímavých přednášek, například na téma: Od slunečních plachetnic ke světelným motorům," popisuje Zdeněk Janalík, zástupce organizátorů olympiády a ředitel Gymnázia v Holešově, které ve dnech 24. 2. až 27. 2. mladé fyziky z celé ČR a spolu s nimi také dvacet pět odborných hodnotitelů hostilo.
Slavnostní vyhlášení vítězů proběhlo v místním barokním zámku. Zúčastnila se ho i Martina Sýkorová, náborová specialistka Skupiny ČEZ. „S radostí jsem klukům předala šeky, výhru si určitě zaslouží. Přála bych si, aby v budoucnu zavítali do našich provozů a třeba s námi také navázali profesní spolupráci. Potenciální zaměstnanci s dobrou kvalifikací nám stále scházejí," usmívá se paní Sýkorová, která finalistům přijela předat šeky na 10 tisíc korun a představit možnosti profesního uplatnění v energetice.
Z prvního místa se radoval Martin Raszyk, student Gymnázia Karviná. „Mám velkou radost, že mi vítězství neuniklo. Loni jsem se totiž umístil na druhém místě. Hodily se mi zkušenosti z jiných soutěží, ale hlavně systematická příprava, četba odborné literatury a počítání příkladů z minulých ročníků," hodnotí svůj výsledek Martin. Václav Miřátský z Gymnázia Pelhřimov říká: „Jsem nadšený, je to prostě skvělý pocit." Martin Hora z Gymnázia Plzeň popisuje: „Nejnáročnější byl pro mě praktický příklad. Musel jsem si postup dobře rozmyslet a všechno správně změřit, abych neudělal žádnou chybu." Letos v červenci budou nejlepší řešitelé reprezentovat ČR na Mezinárodní olympiádě v Kazachstánu. Z loňské soutěže v Dánsku si čeští zástupci přivezli jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile.
Tři nejúspěšnější účastníci získali symbolický šek v hodnotě 10 000 Kč. Finanční odměnu využijí na pomůcky potřebné pro studium na jedné z technických vysokých škol. Tuto částku stejně jako věcné ceny věnovala Skupina ČEZ, která je již pátým rokem partnerem olympiád. „Společně s organizátory této jedinečné soutěže se snažíme ukázat studentům i veřejnosti, že fyzika a další přírodní vědy jsou velice zajímavými a perspektivními obory," vysvětluje Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor Skupiny ČEZ.
Pro školy, které připravují své žáky na Matematické a Fyzikální olympiády, Nadace ČEZ připravila také soutěž o Oranžovou učebnu. Jedna z nich tak může získat finanční příspěvek ve výši 200 tisíc korun na nákup nebo modernizaci vybavení v učebnách fyziky, chemie či technických předmětů, popř. v laboratořích.
Více informací na http://www.facebook.com/PracevCEZu
Ladislav Kříž, tiskový mluvčí Skupiny ČEZ
Podpoře technického vzdělávání se ČEZ věnuje již od roku 1992. V rámci svého vzdělávacího programu Svět energie připravuje studijní materiály pro všechny typy škol, zapojuje své odborníky do výuky na vysokých školách, či vzdělává středoškolské učitele, jak zajímavě a poutavě učit fyziku.