Dosud horolezcům, speleologům, ale i výrobcům osobních ochranných pomůcek pro práci ve výškách nebo hloubkách nabízela společnost akreditované zkoušky prostředků proti pádu z výšky nebo do volné hloubky, nyní však ke karabinám, lanům, horolezeckým kladkám a dalším přibyly i prostředky do ledu jako jsou cepíny, stoupací železa nebo takzvané mačky.
„Abychom mohli certifikovat pomůcky do ledu, museli jsme nejprve sami projít akreditací, kterou provádí společnost ČIA. To se nám podařilo," informuje Ing. Libor Štroch, Ph.D., ředitel společnosti VVUÚ, a.s., a dodává, že k tomuto kroku se společnost rozhodla na základě přání tuzemských i zahraničních zákazníků. „Pokud jde o certifikování ochranných prostředků proti pádu z výšky nebo do hloubky, máme zákazníky doslova z celého světa počínaje Slovenskem, Polskem a státy západní Evropy přes Tchaj-wan nebo USA až po Chile a Argentinu.
Rukama odborníků z VVUÚ tak procházejí zachycovače pádů, tlumiče, lana, postroje, úvazky, karabiny, horolezecké kladky, pasivní a mechanické vklíněnce (tzv. friendy) i nejrůznější pracovní prostředky pro polohování a zachycení, kotvicí zařízení a záchranné prostředky.
„Pro zkoušky pomůcek do ledu jsme museli vytvořit odpovídající podmínky. Proto na začátku stála investice do zařízení, pomocí něhož jsme schopni simulovat podmínky až do teploty mínus 40˚C," vysvětluje Bc. Aleš Rajský, odborný garant zkušebny OOP, a podotýká, že při zkoušení pomůcek do ledu využili jak přípravky, které byly zkonstruovány na základě přesných rozměrových a pevnostních požadavků zkušebny, tak stávající zařízení, jež už byla ve zkušebně k dispozici. „Kvalitu cepínů například zkoušíme prostřednictvím zatěžovacího hydroválce, kotevního rámu, snímače statického zkušebního zatížení a dalších zařízení a přípravků. Pokud zmíněné prostředky projdou zkouškami bez problémů, naše certifikační oddělení vydá klientovi patřičný certifikát." Na nezájem zákazníků si zkušebna rozhodně nemůže stěžovat. „Někteří dokonce bývají zkouškám osobně přítomni a jsou velmi spokojeni. Takže práce máme dostatek, vždyť provádíme zhruba třicet různý typů zkoušek jen v případě osobních ochranných prostředků proti pádu z výšky nebo do volné hloubky," konstatuje Bc. Rajský. A Ing. Šorf doplňuje: „Naší nezanedbatelnou konkurenční výhodou jsou nejen ceny zkoušek a certifikací v porovnání se západoevropskou konkurencí, ale především to, že zkoušky provádíme nejen kvalitně, ale také rychle, zhruba během tří až čtyř týdnů. To zákazníci oceňují nejvíce, protože náš flexibilní přístup jim umožňuje uvést námi zkoušený a certifikovaný výrobek v co nejkratším čase na trh. A protože máme dobré reference, klientů přibývá."