„Proti horníkům ale vůbec nic nemáme. Naopak, po soutěži, která nás zavedla například do cvičné štoly Dolu Paskov, si žáci práce horníků ještě více váží. Název našeho týmu vznikl spojením jmen dvou florbalových družstev, která se do putování zapojila. Družstvo z 9. A z „horní" školy si říká Horníci, z 9. B Ohavníci," vysvětlil učitel Zdeněk Oršulík, který žáky na jejich putování doprovázel.
Školáci si z karvinského klubu Kamarád, kde proběhlo vyhodnocení, odnesli šek na 20 000 korun, které využijí na jarní výlet do Prahy.
Druhé místo v kategorii týmů obsadil tým speciální základní školy, kterou provozuje ostravská diakonie Českobratrské církve evangelické. Stříbrná medaile je pro děti nečekaným úspěchem, většina z nich totiž absolvovala putování na vozíčcích. Třetí skončil tým Draci tvořený studenty druhého ročníku frýdecko-místeckého gymnázia.
V kategorii jednotlivců a rodin zvítězila partnerská dvojice David Dudzik a Darja Šlahorová z Orlové. Díky pravidlům soutěže se poprvé v životě stali sponzory - svou výhru 20 000 korun věnovali opavské společnosti ANIMA VIVA, konkrétně Kafárně v Ostravě-Porubě, která poskytuje práci hendikepovaným lidem. Druhá skončila rodina Ondrejova z Ostravy, ta svou výhru 10 000 Kč přenechala ostravskému turistickému spolku Royal Rangers. Třetí Dan Toma s partnerkou darovali prémii 5 000 korun Občanskému sdružení svatá Barbora, které se stará o hornické sirotky.
Úkolem soutěžících bylo navštívit nejméně tři z deseti putovních cílů, mezi kterými bylo například Hornické muzeum, stezka kolem haldy Ema nebo cvičná štola Dolu Paskov, ale také křesťanský labyrint v Bělé či expozice drápkatých opiček v ostravské ZOO. Své výlety si turisté zaznamenávali do internetových putovních deníků na webu www.postopachokd.cz.
Těžaři chtěli projektem vzdát hold práci horníků, připomenout lidem historii hornictví i dnešní proměny severní Moravy, na kterých se podílí také Nadace OKD. „V regionu máme pozoruhodné technické památky, o kterých se toho příliš neví. A zároveň vznikají nová atraktivní místa. Snažili jsme se propojit historii i současnost, a to vše skloubit s oblibou internetu, hlavně u mladých lidí. Stovky soutěžících se na vlastní oči přesvědčily, že stopy uhlí nejsou jen černé," řekla ředitelka útvaru pro PR a komunikaci OKD a zároveň předsedkyně správní rady Nadace OKD Petra Mašínová.
Společnost OKD ze skupiny New World Resources je největším zaměstnavatelem na severu Moravy, pracuje v ní přibližně 14 000 lidí, dalších více než 3 000 pracovníků pro firmu těží uhlí prostřednictvím dodavatelských organizací. Na činnost jednotlivých šachet jsou přitom navázány další tisíce pracovních míst ve firmách, které pro OKD zajišťují dodávky zboží a služeb. V roce 2008 založili těžaři Nadaci OKD, do které firma přispívá každoročně jedno procento ze zisku před zdaněním. Za necelé tři roky nadace rozdělila neziskovým organizacím a obcím kolem 120 milionů korun.