Šestice výzkumných center
Získané finance budou určeny na vybudování šesti výzkumných center: Regionálně materiálově technologického výzkumného centra (RMTVC), projektu Inovace pro efektivitu a životní prostředí (INEF), Centra excelence IT4Innovations (IT4Innovations), Institutu čistých technologií těžby a užití energetických surovin (ITT), projektu Energetické jednotky pro využití netradičních zdrojů energie (ENET) a Institutu environmentálních technologií (IET).
„V současné době se rozbíhá realizace projektů RMTVC a INEF. V prvotních fázích projektu to znamená zejména nákup zařízení a technologií nezbytných pro výzkumnou činnost a ustavení výzkumných týmů, které budou tato zařízení v následujících letech využívat. V případě ostatních projektů aktuálně probíhá tzv. proces negociací s ministerstvem školství, jehož cílem je upřesnit klíčové parametry těchto projektů. S výjimkou projektu IT4Innovations by se realizační fáze těchto projektů měla rozběhnout ve druhé polovině tohoto roku," vysvětlil Martin Duda, ředitel Centra projektové podpory ostravské technické univerzity.
I superpočítač se počítá
Nejrozsáhlejším a nejznámějším ze všech úspěšných záměrů VŠB-TUO je právě IT4Innovations, který již veřejnost zná pod názvem superpočítačové centrum. Tento projekt však není pouze o pořízení superpočítače, měřítkem jeho úspěchu budou aplikace, které se mají na tomto superpočítači realizovat, počínaje modelováním krizových situací typu šíření znečištění, přes pevnostní výpočty s cílem zajistit vyšší spolehlivost materiálů až po modelování nových lékových forem v prostředí nanostruktur. Svým významem je proto již tento projekt zařazen do tzv. cestovní mapy výzkumných infrastruktur národního významu a do evropské superpočítačové sítě PRACE.
„Vzhledem k rozsáhlosti projektu musí centrum excelence IT4Innovations získat ještě posvěcení Evropské komise, konečné rozhodnutí by mělo padnout na konci tohoto roku," upozornil rektor Vondrák.
Nové materiály, nové zdroje energií
K nejzajímavějším výstupům a praktickým dopadům nastartovaných projektů VŠB-TUO a jejích partnerů by měly patřit také nové, pokročilé materiály z RMTVC. Přínos pro širokou veřejnost bude mít projekt INEF - výzkum a transfer nejlepších dostupných technologií v oblasti malých a středních zdrojů určených k vytápění a ke kogeneraci (výrobě energie a tepla současně). Přístup k novinkám v této oblasti se kladně projeví na zlepšení stavu ovzduší a efektivity využívání energetických zdrojů.
„Z pohledu průmyslu a ekonomiky je velmi významným projektem také Institut čistých technologií těžby a užití energetických surovin, který mimo jiné směřuje k podílení surovinové soběstačnosti České republiky," dodal I. Vondrák s tím, že obdobné motivy vedly univerzitu také k předložení projektu ENET - Energetické jednotky pro využití netradičních zdrojů energie. „Oba tyto projekty navíc doplňuje Institut environmentálních technologií, který se zaměří na nakládání s odpady, jejich využití a zneškodňování, ochranu ovzduší, vody a půdy," poznamenal rektor VŠB-TUO.
Společně s průmyslem
Evropské dotace budou moci tyto projekty čerpat již od tohoto roku, poslední pak skončí v roce 2015 s tím, že v průběhu tohoto období zmíněná výzkumná centra přejdou na jiné zdroje financování, přičemž mezi ty hlavní lze zařadit realizaci výzkumných zakázek pro firmy a společnosti, jako jsou Vítkovice Machinery Group, Třinecké železárny či Bonatrans. Tyto firmy mají však již samotný podíl na úspěchu v získání šesti projektů technickou univerzitou Ostrava. Výzkumné programy a plánované technologie byly na ministerstvu školství, které o projektech rozhodovalo, hodnoceny také z pohledu jejich aplikovatelnosti v praxi, účast regionálního průmyslu na přípravě těchto projektů tak přinesla projektům rozhodující body.
„Zároveň je nezbytné ocenit finanční podporu a vysokou flexibilitu města Ostravy a Moravskoslezského kraje, a to i při vyřizování všech nezbytných formalit a potvrzení, bez kterých by byly naše projekty vyřazeny," dodává M. Duda.