Superpočítač IT4I pomůže spočítat jak možnosti ukládání jaderného odpadu, tak design nových automobilů nebo třeba vývoj a možnost léčby rakoviny. Proto získal podporu EU a Ministerstva školství ČR a může se už dnes pochlubit i zájmem řady firem či vědců.
„Superpočítač dokáže uskutečnit potřebné operace až stotisíckrát rychleji než průměrný počítač, jaký mají lidé doma. Kromě toho bude vědcům, veřejné správě i průmyslu k dispozici jako obrovské "skladiště" dat. Půjde o tak velké úložiště, jakému by odpovídal záznam dat na minimálně milionu DVD nosičů," říká Ivo Vondrák, rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava, která je spolu s Ostravskou univerzitou, Slezskou univerzitou, Vysokým učením technickým Brno a Ústavem geoniky AV ČR zodpovědná za vybudování unikátního centra superpočítání v ČR.
Superpočítač vznikne ve dvou etapách. První část, tzv. malý cluster, má být k dispozici už do konce roku 2012. Půjde o supervýkonný počítač se schopnostmi, jaké má dnes jen 139 strojů na světě. O dva roky později vznikne tzv. velký cluster, tedy superpočítač, který Ostravě zajistí místo na špici světového superpočítání, a to v první stovce.
Výzkumné práce pro "nakrmení" superpočítače úkoly ale nebudou čekat až na dostavbu supercomputeru v roce 2015, začaly už na konci léta 2011. Díky modelům vyvinutým pro superpočítač bude mimo jiné možné velmi rychlé a přesné předvídání vývoje složitých systémů, jejichž chování se mění s mnoha proměnnými a s časem.
Jsou to třeba akciové trhy, velké dopravní uzly nebo i lidský organismus. Modely tohoto typu totiž poslouží i k výpočtu vývoje zhoubných nádorů. Spuštění centra IT4Innovations bude tedy důležité také pro medicínu (diagnostiku, zákroky i farmakologii) a biomedicínský výzkum.
Na projekt superpočítačového centra již navazuje také projekt Moravskoslezského kraje pro řešení mimořádných situací (povodně, znečištění ovzduší, šíření požárů, havárie), nebo projekt z oblasti prevence dopravních kolapsů a snižování zátěže životního prostředí z dopravy v Ostravě.
Superpočítač využije také široká průmyslová sféra. Na odborné konferenci na konci listopadu byly v Ostravě k vidění špičkové průmyslové značky. Mezi účastníky se objevily také firmy jako Vítkovice Machinery Group, Visteon-Autopal, DHI, ale i zástupci zdravotnictví a veřejné sféry.
„Z těch společností, jejichž jména jsme oprávněni zveřejnit, spolupracujeme např. s Arcelor Mittal nebo s Ústavem jaderného výzkumu Řež. S dalšími zahajujeme jednání, s jinými jsme téměř před finální dohodou," poodhalil Martin Duda, ředitel pro strategický rozvoj IT4Innovations.
IT4Innovations je již nyní součástí prestižní evropské sítě superpočítačů PRACE.