Chráněné dílny rozvíjejí u zdravotně znevýhodněných lidí sebedůvěru a pocit sounáležitosti s ostatními. To byl také důvod, proč právě jim zaměstnanci Skupiny ČEZ tento rok plnili přání a věnovali celkem 425 353 korun. Nadace ČEZ přidala dalších 500 tisíc korun. V každém regionu dar potěšil nejméně dvě dílny. Některé z nich navrhli přímo pracovníci Skupiny ČEZ, kteří v nich sami pomáhají jako dobrovolníci.
Příspěvek pomůže uhradit provozní náklady, nákup vybavení či materiálu. Není přitom jedinou formou pomoci. V adventním čase probíhají v elektrárnách a pobočkách Skupiny ČEZ vánoční trhy podpořených organizací. Různé dárky a drobnosti do domácnosti už nakoupily stovky zaměstnanců a tržba přesáhla částku 200 tisíc korun.
„Chráněná pracoviště se od ostatních neziskových organizací liší v tom, že zisk samy vytvářejí a investují zpět do své činnosti. Proto jsem ráda, že jim můžeme pomoci k lepšímu vybavení, a tak i k větší ekonomické samostatnosti," říká Bohdana Horáčková, místopředsedkyně správní rady Nadace ČEZ.
Prvním příjemcem daru na severní Moravě je Charita Hrabyně, která se zaměřuje na zaměstnávání lidí s těžkým zdravotním znevýhodněním. Její chráněná dílna poskytuje tiskové služby a peníze využije na zateplení a opravu elektroinstalace.
Další příspěvek směřuje do Šternberka. Zdejší charita poskytuje denní služby pro osoby s kombinovaným a mentálním postižením. Její dílnička Rozkvět podporuje tvořivost svých klientů prostřednictvím arteterapie a ergoterapie. Pro zpestření činností, jimž se lidé v Rozkvětu věnují, dílna pořídí žehličku na enkaustiku, což je metoda malování voskovými pastelkami, při níž se kresby následně rozžehlí a vzniknou zajímavé výtvarné kompozice. Tato technika je vhodná například při tvorbě vánočních a narozeninových přání.
„Uživatelé našich služeb se moc rádi účastní jarmarků na státním hradě Šternberk. Cítí zájem veřejnosti a získávají zpětnou vazbu, zda se lidem předměty, které vyrobili, líbí," vysvětlila Pavlína Vyvozilová, ředitelka Charity Šternberk.
Podpořeno bylo také zlínské sdružení Naděje, které provozuje košíkářskou, tkalcovskou a galanterní dílnu. Kromě toho ve Zlíně otevřelo kavárnu U včelky, kde své výrobky prodávají přímo jejich autoři.
„Prodejna a kavárna U včelky vytváří prostor otevřený pro setkávání lidí se speciálními potřebami a lidí z "běžné" populace. Přispívá tak k odstraňování bariér v naší společnosti. Naši klienti velmi rádi navazují nové kontakty. Proto se také chtějí účastnit různých trhů. Dosud jsme ale měli jen málo možností, jak na nich naše zboží vystavovat. Proto jsme vlastní prodejní stánek již nutně potřebovali," zdůraznila Kateřina Pivoňková, ředitelka Naděje Zlín.
Přání se splnilo i Charitě Opava, která ve své dílně sv. Josefa zastřešuje tři pracoviště, kompletační, šicí a keramické. „O naše kapsáře, polštáře nebo třeba dekorativní zvonečky mají lidé stále větší zájem, a proto se nám prodejní stánek, který využijeme při různých příležitostech, velmi hodí. Kromě něho z daru uhradíme také fotoaparát," uvedla Eva Žídková, vedoucí dílny sv. Josefa.
Posledním příjemcem severomoravského regionu je Centrum pomoci Galaxie z Karviné. Pro zlepšení pracovních podmínek svých klientů pořídí nové vybavení do společné kuchyňky.
„Tato forma podpory je pro chráněná pracoviště příhodná. Zapojilo se hodně zaměstnanců Skupiny ČEZ a díky nim se podařilo splnit různá přání. Některé dílny se zaměřily na rozšíření své činnosti a za symbolický šek pořídily materiál nebo nářadí potřebné pro nové výtvarné techniky. Jiné řešily problém se zateplením místností nebo nakoupily například ergonomické židle a jiné vybavení. Velmi mě těší, že jsem mohl zástupcům severomoravských dílen symbolické šeky předat osobně," uvedl generální ředitel ČEZ Logistiky Jiří Jílek.
Projekt Plníme přání je společným charitativním projektem Skupiny ČEZ, jejích zaměstnanců ze všech regionů České republiky a Nadace ČEZ. Vznikl v roce 2007, kdy zaměstnanci ČEZ nakoupili dárky pro děti z dětských domovů. V následujícím roce obdarovali kromě dětských domovů i ústavy sociální péče. V roce 2009 přispěli na kompenzační pomůcky pro handicapované a o Vánocích 2010 rozdělovali poukazy na autoškolu, vzdělávací kurzy a jiné potřeby dětí z pěstounských rodin. Letos na jaře uspořádali finanční sbírku na pomoc Japonsku, které bylo postiženo zemětřesením a sérií ničivých vln tsunami. V závěru letošního roku podpořili 30 chráněných dílen.