Elektro specialista Otakar Duda z Dolu Darkov se stal šťastným výhercem osobního auta Škoda Fabia, první ceny motivačního programu Continuous Improvement (Trvalé zlepšování) společnosti OKD. V osudí byly jména zhruba 600 zaměstnanců, kteří v roce 2011 podali návrh na zlepšení například v oblasti těžby uhlí nebo bezpečnosti práce. Firma díky nápadům svých zaměstnanců ušetří téměř 300 milionů korun.
Těžaři si uvědomují, že vlastní iniciativa zaměstnanců musí podporovat a odměňovat. Proto management vyhlásil pro pracovníky OKD a dodavatelských firem motivační program, jehož cílem je povzbudit aktivitu v podávání zlepšovacích návrhů.
„Program jsme zavedli před dvěma lety. Umožnil jednoznačně stanovenými pravidly, systémem posuzování a odměňování zvýšit kvalitu podávaných nápadů. Snaha o zvyšování produktivity, ulehčení námahy při práci, a především zvýšení bezpečnosti díky nápadům z hlav samotných zaměstnanců se stala každodenní součástí naší práce," řekl provozní ředitel OKD Leo Bayer.
Všichni, kdo v roce 2011 přišli se smysluplným nápadem, jak zefektivnit práci, příznivě ovlivnit pracovní prostředí v dole, snížit náročnost práce při těžbě, a především zvýšit bezpečnost na pracovišti, měli možnost získat od společnosti v rámci losování auto jako hlavní mimořádnou odměnu nebo poukázky na zájezdy či elektroniku. Autor každého přijatého nápadu navíc získal automaticky 1 000 korun, výše další odměny se odvíjí od vyhodnocení přínosu a kalkulace provozních úspor.
V roce 2011 podali pracovníci OKD a dodavatelských firem 602 smysluplných zlepšujících návrhů. Uskutečněno bylo prozatím 432 z nich, v realizaci je dalších 148 a 22 nápadů je uloženo v databance pro další použití. Zaměstnancům prozatím firma vyplatila motivační odměny za úspěšné návrhy ve výši 1,52 miliónu korun. Celkovou úsporu díky návrhům zaměstnanců vyčíslila společnost OKD na 126,2 miliónu korun, za což jim budou v následujících týdnech vyplaceny další bonusy a celková částka vyplacená na odměny se dále zvýší. Realizační týmy speciálně zřízené na jednotlivých dolech navíc navrhly optimalizační projekty, které povedou k úsporám přesahujícím 158 miliónů. Celková úspora pro OKD v programu Continuous Improvement tak dosáhne zhruba 300 miliónů korun.
Vylosovaný návrh Otakara Dudy spočívá v návrhu na renovaci plovákového spínače, který se používá pro regulaci při čerpání odpadní vody. Šťastný vítěz přišel s návrhem, jak plovák, který se při provozu v důsledku přerušení ovládacích vodičů v přívodním kabelu stává nefunkční, opravit.
„Program se jednoznačně osvědčil. Chceme v něm pokračovat i v následujícím roce a využít zkušenosti, které jsme během dvou let jeho existence načerpali. Kromě posílení spoluzodpovědnosti a sounáležitosti zaměstnanců s firmou přinesl mimořádné odměny našim lidem, zvýšení bezpečnosti při práci v dolech, zlepšení pracovního prostředí a zefektivnění práce ve společnosti OKD. Nejvíce nás těší fakt, že jsme dokázali přesvědčit zaměstnance, že přemýšlet o vlastní práci a hledat cesty k jejímu zlepšení a usnadnění, má smysl a stojí za to," dodal Leo Bayer.
OKD
• Ostravská černouhelná společnost OKD je dceřinou firmou společnosti New World Resources Plc. Dává práci přibližně 13 500 vlastních zaměstnanců a dalším více než čtyřem tisícovkám pracovníků dodavatelských firem.
• OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těží jej ve čtyřech hlubinných dolech v jižní části Hornoslezské uhelné pánve - v Ostravsko-karvinském revíru (Důl Karviná, Důl Darkov, Důl ČSM, Důl Paskov).
• Společnost těží dva druhy uhlí - energetické, vhodné především jako palivo, a koksovatelné, které se dále využívá v ocelářském a chemickém průmyslu.