Která škola dokáže své studenty nejlépe seznámit s přírodovědnými předměty? Kde studuje nejchytřejší žák matematiky či fyziky? Odpovědi nabídne letošní matematická a fyzikální olympiáda, která nyní probíhá v regionálních školních kolech, následovat budou krajské a celostátní soutěže.
Lonští vítězové reprezentovali ČR na Mezinárodní fyzikální olympiádě v Bangkoku a Matematické olympiádě v Amsterdamu, odkud přivezli celkem osm medailí.
„Letos vstupujeme již do 61. ročníku matematické a 53. ročníku fyzikální olympiády a věřím, že se zapojí co nejvíce základních a středních škol. Čas a úsilí pedagogů a jejich žáků, které věnují přípravě nad rámec svých školních povinností, se jim vrátí v dobrém pocitu z vítězství v jednotlivých kolech olympiád, možnosti zúčastnit se mezinárodní soutěže a získat finanční odměnu od partnera soutěže," říká za pořadatele akce Josef Kubát, předseda Jednoty českých matematiků a fyziků.
Od roku 2011 olympiády podporuje Skupina ČEZ, která přispívá na organizaci soutěže a věnuje vítězům celostátních kol finanční odměnu na jejich další vzdělávání.
„Olympiády dávají mladým lidem příležitost vyniknout mezi svými vrstevníky, pro které je většinou matematika a fyzika obtížný a neoblíbený předmět. Dobrá znalost přírodních věd však otevírá studentům možnosti zajímavého zaměstnání v budoucnu, neboť kvalitních technických odborníků v praxi není a nebude nikdy dostatek," hodnotí přínos olympiád Hana Krbcová, ředitelka divize personalistika Skupiny ČEZ a dodává: "Podporou matematických a fyzikálních olympiád chceme zvýšit zájem dětí o techniku."
Dalším benefitem pro školy zapojené do olympiád, je možnost zúčastnit se soutěže o Oranžovou učebnu. Vítězná škola získá 200 tisíc korun na nákup nebo modernizaci vybavení v učebnách fyziky, chemie, či v laboratořích a učebnách se zaměřením na technické předměty.
Více informací na www.kdejinde.cz nebo na www.cezregionum.cz.
Skupina ČEZ podporuje technické vzdělávání již od roku 1992. V rámci svého vzdělávacího programu Svět energie připravuje studijní materiály pro všechny typy škol, zapojuje své odborníky do výuky na vysokých školách, či vzdělává středoškolské učitele, jak zajímavě a poutavě učit fyziku. ČEZ také aktivně spolupracuje se středními a vysokými technickými školami při zvyšování kvality studia na těchto školách a zároveň navazuje spolupráci s budoucími techniky ještě v době studia. Síť spřátelených technických škol dnes zahrnuje 46 středních škol a 13 vysokoškolských fakult.