Jak rozpoznat podezřelé sms zprávy, jak si chránit osobní údaje a jak správně reagovat v případě, že se stanete terčem podvodu. To bylo témata přednášky policejních preventistů, kterou inicioval novojičínský spolek Být spolu aktivní.
Věra Starůstková, spolek Být spolu aktivní: “My jsme spolek Být spolu aktivní a vlastně jsme všichni 65+ a naše aktivní žití bylo v době, kdy ta technika nebyla tak daleko jako dneska. Dneska se setkáváme v médiích a všude okolo sebe s tím, že lidi podvody přicházejí o obrovské peníze a my se o tom chceme dozvědět více.”
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “V rámci preventivní činnosti se samozřejmě zaměřujeme i na seniory. Dneska probíhá beseda, které je zaměřená na bezpečnost v online prostoru. Senioři čím dál tím více používají chytré mobilní telefony, více se pohybují v online prostoru, takže je potřeba, aby znali základy bezpečnosti, aby věděli, na co si dávat pozor, aby znali legendy podvodník, se kterými se na internetu mohou setkat.”
Jak na přednášce, která se konala v klubovně Beskydského divadla zaznělo, policisté téměř denně řeší případy těchto podvodů, známé jsou třeba legendy, které už získaly pojmenování falešný bankéř nebo americký voják.
Darina Veselá, PČR ÚO Nový Jičín, oddělení prevence: “Setkáváme se s různými případy podvodných telefonátů, třeba co se týče falešných bankéřů. Může se stát, že oběti zavolá číslo, které vypadá, že je z banky, na display se může zobrazit i název banky, a falešný bankéř se snaží oběť zahnat do kouta. Říká ji, že její účet byl napadený a podobně. V rámci vyvolání strachu se může stát, že oběť zazmatkuje a pošle peníze na účet, který podvodník stanoví. Těch případů je spousta a je potřeba být obezřetný. Ten, kdo má účet u banky se nemusí bát, že by někdo takto z banky zavolal a řešil to tímto způsobem. Banky mají konta dostatečně zabezpečené a kdyby náhodou byl nějaký pokus dostat se k těm finančním prostředkům na účtu, tak banka jede po vlastní linii a takto oběti nekontaktuje.”
Policejní preventistka dále varovala před klasickými podvody při nakupování nebo prodeji na internetu a upozornila i na další časté taktiky, jako jsou podvodné sms nebo telefonní nabídka investic. Jak se ukázalo, o své zkušenosti s těmito pokusy o vylákání peněz se mohli podělit i sami posluchači.
Vítězslava Lebeděvová, předsedkyně spolku Být spolu aktivní: “Mám kamarádku, která dostala sms, kde bylo napsáno: Mamai, ztratila jsem telefon, prosím tě, pošli mi 1 300 euro na účet, a ta její dcera pracuje na letišti. A ona šla do banky, že jí ty peníze pošle. Až paní v bance ji zarazila a řekla ji, to si ověřte, to je podvod. A byl to podvod.”
Věra Starůstková, spolek Být spolu aktivní: “Ti všelijací, co nabízejí různé investice a tak, hned po vás chtějí jméno, kde bydlíte, a myslím si, že už i na tohle, než někomu dám své jméno a bydliště, bych si měla dát pozor. To nemluvím o tom, že nikdy bych nedala po telefonu své rodné číslo nebo číslo účtu.”
Spolek Být spolu aktivní inicioval již několik přednášek pro seniory, například na téma novinky v silničním zákoně nebo dědické řízení. Nechce lidi ale jen poučovat, ale pobavit. Například v pátek 28. února pořádá v posezení v kavárně Hotelu Praha. Pod názvem “Jako za starých časů” si lidé budou moci dát třeba kávu a přitom se zaposlouchat do melodií hraných na piano.