Fotosoutěž byla určená žákům sedmých, osmých a devátých tříd základních škol a studentům gymnázií a středních škol z Bruntálu a polského Prudniku.
Josef Danyi, fotograf, ředitel soutěže: „ Hlavní podmínkou, kterou museli splnit všichni účastníci soutěže je přímá vazba všech prací k regionu Prudnik a regionu Bruntál. Cílem projektu je vzájemné poznávání regionů. Které spolu geograficky blízce sousedí.“
Sedmdesát mladých fotografů z patnácti škol zaslalo do soutěže dvě stě sedmdesát snímků. Porota z nich vybrala dvacet šest nejlepších .
Jindřich Štreit, fotoghraf, patron soutěže: „ Mohu konstatovat, že ty fotografie jsou opravdu velice pěkné. Myslím si, že právě takové propojování škol, propojování zemí je skvělé, když se toto podaří, protože se tady mohou potkávat, seznamovat studenti z české strany a z polské strany. Ta fotografie je vlastně spojuje.“
Soutěž není svým významem omezena toliko na umění. Má daleko širší přesah.
Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „ Když mi před časem Pepa Danyi vyprávěl nebo představoval teze, tak jsem byl moc rád, že se žáci základních a středních škol zapojí do fotografování, že nebudou jenom sedět u počítačů, ale že nám představí naše regiony svým okem.“
Riszard Grajek, ředitel Střediska kultury, Prudnik: „Moc důležité je to, že žáci základních a středních škol poznají přitom kolegy a kolegyně z Bruntálu a mohou vzájemně konfrontovat své práce.“
Výstava potrvá v přísálí divadla šest týdnů. Ani poté však fotografie neskončí na dně nějaké skříně.
Vladimír Kaštyl, fotograf, člen poroty: „Potom se z ní vlastně stane taková putovní výstava a bude putovat po školách jak v Prudniku, tak v Bruntále a vlastně bude vystavena na školách těch žáků, kteří se zúčastnili.“
O významu soutěže svědčí i to, že jejím patronem se stal uznávaný fotograf a pedagog Jindřich Štreit a získala záštitu České federace fotografického umění.