O vybudování pietního místa usiloval Klub za starý Bruntál mnoho let. Na bývalém hřbitově je pohřbeno sto padesát vojáků osmi národností z celého tehdejšího Rakouska – Uherska.
Pavel Rapušák, předseda Klubu za starý Bruntál: „Jsem rád, že se naše vize naplnila, že máme zase splněný jeden bod u těch cílů Klubu Za starý Bruntál a musíme opravdu poděkovat panu Rysovi, protože on se o to zasadil osobně. Nikdy jsme nenašli takové pochopení pro mnoho věcí z historie jako v současné době.“
Bývalý vojenský hřbitov po 2. světové válce postupně chátral. Někdy koncem šedesátých let minulého století jej tehdejší mocipáni nechali zlikvidovat úplně.
Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Je mi velkou ctí, že jsme u příležitosti stého výročí přesně v den a téměř ve stejnou minutu, kdy byly, kdy se slaví ukončení 1. světové války, mohli odhalit i tady v Bruntále pietní místo obětem Velké války.“
Velmi důstojného pietního aktu se zúčastnila řada významných osobností.
Ladislav Václavec (ANO), senátor: „Je velmi důležité, že památníky jsou, že si tím připomínáme nejenom oběti, které tu byly, ale připomínáme si celou historii, aby se neopakovala do budoucnosti.“
Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Na historii bychom nikdy neměli zapomínat a hlavně bychom tu historii měli připomínat našim dětem, abychom nedopustili právě těch válek, které byly v minulosti.“
Miklós Boros, velvyslanec Maďarské republiky: „Velmi pěkně děkuji za pozvání, že mohu tady v Bruntále společně připomenout sté výročí konce 1. světové války. Já si myslím, že ze strany města Bruntál je to velmi hezké gesto.“
Po skončení pietního aktu se účastníci přesunuli na městský hřbitov. Uctili zde památku třiceti šesti vojáků z Velké války, kteří jsou zde pohřbeni.