Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Den válečných veteránů v Bruntále uctilo vedení města, legionáři a sbírkou i občané města

  • Bruntál,

Den válečných veteránů připadá již od roku 1919 na 11. listopad, den, kdy bylo podepsáno příměří na konci 1. světové války. Jeho symbolem je červený květ vlčího máku. Ten kvetl mezi hroby vojáků a stal se předmětem básně, do které vojenský lékař a podplukovník John McCrae vepsal svou bolest nad smrtí přítele.

Od roku 2013 uctívá památku padlých také město Bruntál a místní česká obec legionářská.

Martin Henč (ANO), starosta Bruntálu: „Já si myslím, že i Město Bruntál by mělo v tento významný den uctít památku vojáků, kteří tady zemřeli a kteří jsou tady pohřbeni.“

Antonín Zgažar, předseda bruntálské Obce legionářské: „Připomínáme si 104. výročí ukončení 1. světové války, vlastně první takové moderní války v novodobých dějinách. Jsou tady pohřbeni vojáci tehdejší rakousko - uherské armády, kteří se v Bruntále léčili ze zranění nebo z nemoci."

Městské infocentrum a knihovna v Bruntále se podílejí také na sbírce Paměť národa prodejem symbolu květů vlčího máku.

Pavlína Konečná, koordinátor cestovního ruchu MěÚ Bruntál: „Informační centrum se aktivně zapojilo do sbírky na Den válečných veteránů a v pátek budeme chodit s touto pokladničkou a nabízet vlčí máky pro všechny, kteří je chtějí podpořit.“

Jakub Vlček, městská knihovna Bruntál: „My jsme velice rádi v Městské knihovně Bruntál, že jsme se mohli zapojit do této veřejné sbírky a je to letos poprvé a protože je knihovny vzdělávací a paměťová instituce, tak jsme připojili i nějaké krátké povídání o historii vlčích máků a proč je důležité si tento den připomínat."

Výtěžek sbírky Paměť národa bude sloužit na podporu natáčení dokumentů o válečných veteránech.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy