Laparoskopie je známá několik desítek let. Intenzívně se pak rozvíjí posledních zhruba dvacet roků.
Bronislav Sedláček, primář chirurgického oddělení: "Je to metoda tzv. miniinvazivní, kdy z malých přístupů jsme schopni odoperovat i velké věci."
Typickými laparoskopickými výkony jsou třeba operace kýly nebo odstranění slepého střeva. Po takovém zákroku klasickou metodou strávil pacient v nemocnici čtyři až sedm dnů. Laparoskopie nezbytnou dobu hospitalizace výrazně zkracuje.
Bronislav Sedláček, primář chirurgického oddělení: "Jsou to operace, které hlavně u pacienta urychlí jeho rekonvalescenci a velmi často spadají do tzv. jednodenní chirurgie, kdy pacient je na druhý den schopen jít domů."
Laparoskopie má ale mnohem širší využití. Umožňuje také například operací nádorů.
Bronislav Sedláček, primář chirurgického oddělení: "Tyto operace se týkají prakticky celého trávícího traktu a lze jimi operovat od konečníku až po žaludek. Co se týče tlustého střeva, což je nejčastější nádor v trávícím traktu, tak tuto operaci standardně provádíme i u nás včetně konečníku."
Také lidem trpícím nadváhou, a těch je stále víc, přináší laparoskopie značné výhody.
Bronislav Sedláček, primář chirurgického oddělení: "U lidí kteří jsou obézní, tak se dělá tzv. bandáž žaludku. Tam je obrovská výhoda, že jim to omezí rizika různých infekcí, protože u klasického přístupu je ta rána výrazně větší a riziko hnisání je větší."
Laparoskopických operací provedou chirurgové v krnovské nemocnici přibližně pět set ročně. Jejich počet přitom stále stoupá.