Pomník, spíše už jenom jeho torzo, stával u cesty až do šedesátých let minulého století. Při rozšiřování silnice však vzal za své. Místní zahrádkáři po mnoha letech některé jeho části našli při úpravě terénu.
Jaroslav Dopita, nálezce původního torza: "Tady byly kopřivy, to byla skládka ze Selika no a narazili jsme na ten pomník. Tak jsme ho trošku oddělali a potom přijel pan Rapušák a ten to viděl a tak to dali trošku do pořádku."
Klub za starý Bruntál se rozhodl kříž obnovit. Zpočátku však chyběly peníze.
Pavel Rapušák, předseda Klubu za starý Bruntál: "Zcela náhodou jsme přišli na to, nadace VIA, s kterou spolupracujeme dlouhou dobu, vypisuje nějaké grantové řízení na opravu takovýchto drobných věcí. Během deseti dní jsme zpracovali projekt, uspěli jsme s celou tou záležitostí, takže jsme se do toho pustili."
Postupně se podařilo najít další části pomníku. Ty, které nenávratně zmizely, nechal klub znovu vyrobit.
Pavel Rapušák, předseda Klubu za starý Bruntál: "Během zimních měsíců jsme pátrali v archívech po tom, kdo byl ten donátor, ta rodina Steinů a samozřejmě se nechal řezat křížek z bílého supíkovického mramoru ve zdejším kamenictví."
Přesně po sto padesáti osmi letech byl kříž opět vysvěcen. Podobné drobné památky mají velký význam. Oživují krajinu a spojují lidi s místy, kde žijí.
Vasil Gašpar, člen Klubu za starý Bruntál: "Chceme zachovat to, co tady bylo, co tady patřilo. Je to naše a musíme se o to starat."
Roman Černý, člen Klubu za starý Bruntál: "Byla tu obrovská devastace za některé ty roky a je dobrý, kdy se ty kapličky a ty drobné stavby opravují."
Při příležitosti obnovení kříže vydal klub za starý Bruntál pohlednici se základními informacemi. Zájemci si ji mohou zdarma vyzvednout v městském informačním centru, na obecním úřadě ve Starém Městě a na bruntálské faře.