Sladká chuť přitahovala lidi už v pravěku. Tehdy používali jako sladidlo především med divokých včel nebo sušené ovoce. Později, ve středovku, začali kromě medu využívat například také javorovou a březovou šťávu.
Ivana Svobodová, autorka výstavy říká: „Na této výstavě může návštěvník vidět všechno o cukrech a o sladidlech. Nejen o přírodním bílém cukru a třtinovém cukru, ale i o rostlinných, obilných sladidlech a Sladovitu i o všem, čím lze sladit."
Cukr, jak jej známe dnes, se zprvu vyráběl z cukrové třtiny a až mnohem později také z řepy. První řepný cukr byl v Čechách vyrobený v roce 1812 a české země se na 200 let staly jeho předním světovým výrobcem. Teprve v posledních letech scházejí naše cukrovary na úbytě.
Svou dlouhou historii mají také náhradní sladidla. Například Sladovit se v bruntálské sladovně vyrábí už sto let. „Myslím, že je tady docela zajímavá ukázka právě těchto obilných a rostlinných sladidel," uvádí Ivana Svobodová.
První kostkový cukr vyrobil v roce 1841, v cukrovaru v Dačicích na Moravě, Jakub Rad. Jeho žena se tenkrát poranila při štípání cukru z homole a přiměla svého muže k vymyšlení něčeho účelnějšího. Štípací kleště na cukr jsou, mimochodem, na výstavě k vidění také.
Že přemíra cukru člověku nesvědčí, ví dnes každý, proto si návštěvníci výstavy odnesou domů několik receptů na sladkosti z přírodních náhrad rafinovaného cukru.