Mandala znamená v sanskrtu kruh či magický kruh. Je to prastarý symbol, který se vyskytoval ve všech dobách, kulturách a náboženstvích. Dodnes jsou velmi rozšířené v Tibetu.
Anketa, návštěvníci výstavy: „Je to úžasné, protože je to něco, vyhází z toho člověka, z duše a je to práce strašně náročná, i když to jsou drobnosti, tak opravdu nádhera.“
„Je to hezký. Spíš je obdivuhodné, že člověk, který bojuje s tím životem, si našel způsob, jak se realizovat, aby to zvládal dobře.“
„Působí na nás mýticky, uklidňujícím dojmem a zajímavě a příjemně.“
„Vypadá to pěkně, působí to na mě uměleckým dojmem.“
Mandaly tvorbu Jaroslava Sivka silně ovlivnily. Při tvorbě z nich bezprostředně vychází.
Jaroslav Sivek, výtvarník: „To nejsou přímo mandaly jako takové, ale spíše ornamentální kresba, která, jak bych to řekl, ne symbolizuje, ale vyvěrá z mého nitra a kreslím to, jakým způsobem to cítím, a vytváří různé ornamenty.“
Jarmila Hloušková, kurátorka výstavy: „Je to vlastně výstava duševna toho autora, protože on maluje věci, které cítí, který chce sám vyjádřit. V každém tom obrázku můžete vidět cokoliv jiného. Někdo v tom vidí krásný obrázek, někdo naopak něco hrůzostrašného, ale většinou to je vždycky tak, že si v tom každý najde svoje podle své představivosti.“
Výtvarná tvorba pomohla Jaroslavu Sivkovi vyrovnat se s těžkou životní situací, když se před lety po úraze ocitl na invalidním vozíku.
Jaroslav Sivek, výtvarník: „Tvorbou se zabývám už víc jek dvě desítky let. Záleží na tom, jak silnou mám myšlenku a jak je ten obrázek složitý. Průměrně taková kresba se vytváří tři čtyři týdny.“
Mandaly se dají najít i v půdorysu staveb a to od starého Egypta až po současnost. Půdorys mandaly má třeba nejvyšší stavba světa v Dubaji.