Na výměnu oken teď rozhodně není nejvhodnější doba. Škola ale neměla na vybranou.
Petr Kristiník, ředitel ZŠ Osoblaha: „Nešlo to udělat v době mimo vyučování, ani o prázdninách, protože tento projekt je dotován z EU a jsou tam pevně stanovené termíny, takže my se musíme přizpůsobit termínům a tento projekt zajišťuje obec Osoblaha.“
Rekonstrukční práce probíhají postupně po jednotlivých patrech. Pro žáky to znamená neustále se stěhovat z jedné třídy do druhé.
Petr Kristiník, ředitel ZŠ Osoblaha: „Zásadním řešením pro nás je, že nám Althaia nezisková organizace nabídla spolupráci a dva dny můžeme děti vždycky poslat na jejich akce, které probíhají po celou dobu vyučování v rámci projektových dnů.“
Obecně prospěšná společnost Althaia připravila pro děti zábavně naučný program nazvaný 0soblažsko.
Tomáš Schwarz, o. p. s. Althaia: „Tady se děti můžou dozvědět něco o Osoblažsku a Osoblaze. Já si myslím, že je to dlouhodobě podceňované téma, protože děti mají málo znalostí o této oblasti. Dozví se tady něco o současnosti Osoblahy, něco o historii Osoblahy, něco o přírodě Osoblahy a Osoblažska.“
Děti postupně procházejí jednotlivá stanoviště, na kterých plní zadané úkoly. Formou hry se dozvědí spoustu nového.
Marian Hrabovský, učitel, muzeum Osoblaha: „Dostali tam nové fotografie Osoblahy a ty nové fotografie měli porovnat se starými, dávno zaniklými místy, tak jak to vypadalo ta Osoblaha v minulosti.“
Anketa, žáci školy:
„Určitě je to lepší než ve škole. Můžeme porovnávat historii Osoblahy a vidět, co tady roste a co tady žije a je to docela poučné.
„Je to rozhodně lepší, než ve škole. „
„Teďka jsme byli v kulturáku a tam byly také hry o tom Osoblažsku a o tom okolí.“
„Že se můžeme naučit víc, než ve škole. Je to vlastně na přírodopis, zeměpis a na historii.“
Althaia působí na Osoblažsku už více než tři roky. Za tuto dobu si získala uznání obcí v celém regionu.