Na válečné utrpení nelze zapomenout. Veteráni si vzpomínky nesou s sebou celý život.
Petr Beck, válečný veterán: „Pro mě je to vzpomínka, protože jsem nějakou dobu v Rudé armádě sloužil. Mně nejvíc vadí, že naši straní Litvě a tak dále a tam pochodují SS.
Jarmila Pösslová, válečná veteránka: „Já si myslím, že bychom měli vzpomenout výročí toho osvobození. Nejhorší vzpomínka, když je člověk mladý a mladí lidi vám umírají před očima.“
Pavol Bednár, válečný veterán: „Nejhorší jsou ty věci, které jsme museli prožít při odchodech těch nejbližších.“
Medaile veteránům předal generální konzul Ruské federace Andrej Jevgenijevič Šaraškin. Stejné medaile dostanou všichni veteráni druhé světové války na celém světě.
Andrej Jevgenijevič Šaraškin, generální konzul Ruské federace: „Pro nás neexistuje žádný rozdíl. Když je člověk z Ruska, z Ukrajiny, z Kazachstánu, z Bíle Rusi, z České republiky, Slovenska. Všichni veteráni, kteří bojovali proti fašismu, budou mít tu medaili. To je naše poděkování veteránům.“
Čas je neúprosný a váleční veteráni nás opouštějí. Při předávání medailí před pěti lety jich ještě žilo patnáct.
Petr Rys (nez.), starosta Bruntálu: „Je velmi důležité si tyto svátky a tyto oslavy připomínat, protože nikdo z nás si nedovede představit, jak těžké musí být válečné utrpení.“
Město Bruntál připravilo k výročí vítězství ve druhé světové válce několik akcí. Ta nejdůležitější se odehraje 7. května, v den výročí osvobození města Rudou armádou.